Advertisement

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'de büyüme oranlarının sağlam olduğunu savunan Çin Merkez Bankası Danışmanı Xia Bin, hükümetin büyük bir teşvik uygulamasına gerek olmadığını düşündüğünü söyledi.

Çin'de dün ülkenin üçüncü çeyrekte son 2 yılın en düşük hızına işaret ederek yüzde 9.1 büyüme kaydettiğinin açıklanmasının ardından bugün Pekin'de konuşan Xia Bin, merkez bankasının "ihtiyatlı" para politikasına tutunması gerektiğini savundu.

UBS AG dün geç saatlerde yaptığı açıklamasında, Pekin Hükümeti'nin yılbaşından itibaren başlatılabilecek, mali ve kredi politikaların gevşetilmesini öngören ve GSYH'nın yüzde 2'sine denk gelecek "ufak ölçekli" bir teşvik paketi açıklayabileceğini söyledi. Ekonominin geçtiğimiz yılki büyüklüğüne bakılarak bu teşvik 800 milyar yuana (125 milyar dolar) denk geliyor.

"Çin'in büyük ve ciddi bir ekonomik teşviğe gideceğini sanmıyorum" diyen Çin Merkez Bankası'nın akademik üyelerinden Xia, büyümenin sağlam olduğunu belirtti.

Çin'e giren doğrudan yabancı yatırımlar Eylül ayında 9 milyar dolarla yıllık bazda yüzde 7.9 büyüme kaydederek, bir miktar yavaşlamaya işaret etti. Ticaret Bakanlığı'nın bugünkü açıklamasına göre bu rakam son 3 ayın en düşük oranına karşılık geliyor.

Çin ekonomisi, hükümetin munzam karşılık ve faiz artışlarının, Avrupa'daki borç krizine yönelik endişelerin ve gelişmiş ekonomilerdeki yüksek işsizlik oranlarının ihracat taleplerini düşürmesiyle soğumaya başladı.