Advertisement

ABD varlıklarının en büyük kreditörü Çin, kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un ABD'nin AAA olan kredi notunu düşürmesinin ardından faizlerin rekor düşük seviyelere gerilemesiyle, elinde bulundurdukları ABD varlıklarını Ağustos'ta son 10 yılın en düşük seviyesine indirdi.

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi ABD hazine tahvillerindeki pozisyonunu yüzde 3.1 (36.5 milyar dolar) azaltarak 1.14 trilyon dolara indirdi. ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, ABD varlıklarına yapılan diğer yabancı yatırımlar ise yüzde 2 artışla rekor seviyeye, 4.57 trilyon dolara yükseldi. Finansal piyasalardaki çalkantılardan güvenli bir liman arayışına giren yatırımcılar, ABD varlıklarına sığındı.

Not indirimi, ABD büyümesinin yavaşlaması ve Avrupa'daki borç krizinin etkisiyle, yatırımcılar dünyanın en büyük ve en likit kredi piyasası olan hazine tahvillerine yöneldi. Ağustos'ta hazine tahvilleri, hisse senetleri ve emtiaların da önüne geçti. Hazine'nin verileri aynı zamanda İngiltere ve Karayip'teki ABD varlıklarının da arttığına işaret etti.

Morgan Stanley'nin ABD faiz stratejisi birimi müdürü James Caron, Çin'in varlıklarını azaltmasının insanların ABD yatırımlarını azaltmasından değil, daha çok teknik bir yaklaşım olduğunu belirtti.  Caron, bunun düşük faizlerin etkisi ve dolardaki güçlenmeyle birlikte fırsatçı satışlardan kaynaklandığını söyledi.

Bank Of America Merrill Lynch Endeksi'nin verilerine göre, hazine tahvilleri Ağustos ayında yüzde 2.8 getiri sağlarken, bu oran küresel tahvil piyasasında yüzde 1.99 oldu. MSCI Dünya Endeksi aynı ayda yüzde 7 değer kaybederek, Mayıs 2010'dan bu yana en büyük kaybına işaret etti. S&P GSCI Emtia Toplam Getiri Endeksi ise yüzde 1.8 geriledi. Ağustos'tan bu yana ABD Hazine Tahvilleri Endeksi yüzde 0.76 kazanç sağladı.