Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin bölgedeki borç krizini kontrol altına almak üzere toplanmasının öncesinde hisseler ve euro değer kazandı; ABD endeks vadelileri ise Apple'ın 6 yıldan bu yana ilk kez beklentilerin altında kâr açıklamasıyla dalgalı seyir izledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 artış kaydederken, MSCI Tüm Dünya Endeksi se yüzde 0.6 değerlendi. Standard&Poor's 500 endeks vadelileri önce yüzde 0.3 primlendi; ardından kazançlarını silerek yüzde 0.2 düştü. Gelişen piyasa hisseleri son 2 haftanın en sert düşüşünden geri sıçradı. Euro, dolar karşısında yüzde 0.7 değerlenerek 1.3843 seviyesine yükseldi. İspanya'nın 2 yıllık tahvillerinin getirisi, Moody's'in ülkenin kredi notunu 2 kademe indirmesinin ardından 6 baz puan arttı. Bakır yüzde 1.6 geriledi.

Avrupalı liderler 23 Ekim'de, bölgedeki borç krizini kontrol altına almanın yollarını görüşmek üzere Brüksel'de bir araya gelecek.

Bugün İngiliz The Guardian gazetesi, Almanya ve Fransa'nın bölgenin kurtarma fonunun artırılması konusunda anlaştığını iddia etse de, konuyla ilgili doğrudan bilgiye sahip bir kişinin Bloomberg Haber Ağı'na yaptığı açıklamada böyle bir anlaşmanın sağlanmadığı belirtildi.

Euro Bölgesi'ndeki herhangi bir gelişmenin piyasaları sakinleştirmekte olumlu etki yapacağını belirten UBS Wealth Management'ın baş yatırım stratejisti Kelvin Tay, ancak yatırımcıların bu konuda oldukça ihtiyatlı olduğunu söyledi.