Advertisement

ABD'de tüketici fiyatları endeksi Eylül ayında son üç ayın en yavaş artışını gösterdi. Bu durum, enflasyonun, Fed yetkililerin tahmin ettiği üzere, ılımlı hale gelebileceğini işaret ediyor.

Tüketici fiyatları endeksi Eylül ayında yüzde 0.3 arttı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre de tüketici fiyatlarının yüzde 0.3 artış göstermesi bekleniyordu. Volatil gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek tüketici fiyatları endeksi ise yüzde 0.1 ile beklenenden daha yavaş artış gösterdi. Çekirdek tüketici fiyatları, böylelikle, Mart ayından bu yana en küçük çaplı yükselişini gerçekleştirdi.

Giyim-kuşam perakendecisi Gap Inc. ve süpermarket zinciri Safeway Inc. gibi şriketler, zayıf istihdam ve düşük kazanç artışlarının tüketicileri baskı altına alması ile birlikte, artan ham madde fiyatlarını karşılamak için fiyat artışlarına gitme konusunda dikkatli davrandıklarını açıkladılar. Enflasyonun daha az endişe kaynağı olması ile birlikte, Fed politika yapıcıları, dünyanın en büyük ekonomisinde daralma olması durumunda, ilave adımlar atma konusunda daha esnek hale geliyorlar.

New York'ta FTN Financial'dan ekonomist Lindsey Piegza, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Soğuyan talep muhtemelen enflasyonun ılımlı hale gelmesine neden olacak" dedi ve "Tatil alışverişi dönemine doğru, perakendeciler, fiyatları artırarak müşterileri yabancılaştırmak yerine onları alışverişe çekmeli" yorumunda bulundu.