Advertisement

Bankaların hükümetler ve vatandaşlar tarafından kurtarılmasını değerlendiren Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Euro Bölgesi'nde borç krizinin, regülatörlerin, finansal kuruluşların kamu tarafından kurtarılmasıyla sonuçlanan küresel bankacılık sektöründeki sorunları çözmesinin gerekliliğini bir kez daha ortaya çıkardığını savundu.

"Bir kez daha hükümetler, küresel bankacılık sorunlarının çözülmesi için araya giriyor, bu da hükümetlerin borç yükünü artırıyor ve tüm bunların sonucunda ülkelerin kredi notları da düşüyor" diyen Rosengren, mali aracıların, küresel finansal sistem ve ekonomideki kırılganlıklara neden olduğunu belirtti.

İspanya, İtalya ve Yunanistan'da tahviller dün Euro Bölgesi'nin küresel ekonomiyi tehdit eden borç krizini çözme konusunda sıkıntı yaşayacağına dair endişelerin etkisiyle düştü. Temerrüt ihtimallerindeki artış, Avrupalı bankaların krizleri aşması için gereken sermayelerini de azaltıyor.

AB liderlerinin krizi kontrol altına almanın yollarını tartıştığı esnada kredi derecelendirme kuruluşu Moody's dün İspanya'nın kredi notunu Haziran 2010'dan bu yana 3. kez düşürdü.  

Lehman Brothers'ın iflasının 3 yıl ertesinde hâlâ hükümetlerin mali aracılara müdahalesini gerektiren durumlar olduğuna dikkat çeken Boston Fed Başkanı Rosengren, bu durumun önlenmesinin önünde "ciddi" engeller bulunduğunu belirtti.

Rosengren, bu sebeple öncelikle "finansal altyapıyı" güçlendirmeye odaklanmanın çok önemli olduğunu, böylece bir kuruluşun küresel ekonomi için risk oluşturmayacak hâle geleceğini söyledi.