Advertisement

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, terörün ve şiddetin hiçbir açıklamasının olamayacağını belirterek, ''Türkiye'nin terörle mücadelesine yüzde yüz destek veriyoruz. Amerikan halkı ve hükümeti terörle mücadelesinde Türkiye'nin tamamen, sonuna kadar yanındadır'' dedi.

Ricciardone, ABD Büyükelçiliği rezidansında Dünya Engelliler Vakfı Başkanı sanatçı Metin Şentürk ve değişim programıyla bir yıl ABD'de kalan görme engelli öğrenci Zeynep Barak'ı kabul etti.

Metin Şentürk ve Zeynep Barak'ı ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Ricciardone, ''Her ikisi de başarı ve azimleriyle hepimize ilham veriyorlar'' dedi.

Şentürk ve Barak'ı engelli kişiler değil, becerikli kişiler olarak tanımladıklarını belirten Ricciardone, Şentürk'ün sanatsal başarılarıyla, Zeynep Barak'ın da azmi ve cesaretiyle örnek olduğunu ifade etti.

Zeynep Barak'ın değişim programıyla ABD'ye gittiğini ve 11 ay kaldığını kaydeden Riccardione, görme engelinin onu durdurmasına izin vermediğini ve şimdi de Hacettepe Üniversitesinde okuduğunu söyledi.

Dünya Engelliler Vakfı Başkanı Metin Şentürk de 22 Ekim Cumartesi günü Dünya Engelliler Birliğini 65 ülkeden 130 kuruluşun katılımıyla İstanbul'da kuracaklarını kaydetti.

Projeye ABD'nin destek vermesini talep etmek için Ricciardone'yi ziyaret ettiğini belirten Şentürk, Ricciardone'nin de kendilerine çok büyük yakınlık gösterdiğini ifade etti.

Değişim programıyla ABD'de eğitim gören Zeynep Barak da kendisine bu imkanı sağladığı için ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine teşekkür etti. Barak, diğer engelli öğrencilere de kendilerini geliştirmeleri ve farklı kültürleri tanımaları için bu programa katılmaları tavsiyesinde bulundu.-Hakkari'deki terör saldırısı-Kabulde Hakkari'deki terör saldırılarına ilişkin açıklamalar da yapan Ricciardone, Hakkari'den gelen şehit haberlerinin kendilerini çok üzdüğünü ve derinden yaraladığını belirterek, ''Acınızı tamamen paylaşıyoruz'' dedi.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileyen Ricciardone, ''Şunu da söylemek istiyorum: Terörün ve şiddetin hiçbir açıklaması olamaz. Hiçbir ideoloji ya da düşünce, şiddeti haklı gösteremez. Türkiye'nin terörle mücadelesine yüzde yüz destek veriyoruz. Amerikan halkı ve hükümeti terörle mücadelesinde Türkiye'nin tamamen, sonuna kadar yanındadır'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın saldırıya ilişkin açıklamalarına da katıldıklarını ifade eden Ricciardone, ''Biz de sözlerine tamamen katılıyoruz. Aynı fikirdeyiz, terörle mücadelede Türkiye'nin tamamen yanındayız'' dedi.

Ricciardone, gazetecilerin Türkiye'ye verileceği belirtilen predatorlarla ilgili son durumu sormaları üzerine, bu konuda yeni bir gelişme olmadığını, ancak sürecin işlediğini söyledi.

Türkiye ile anlık istihbarat paylaşımının aynı şekilde devam edeceğini kaydeden Ricciardone, ABD'nin terörizme karşı Türkiye ile aktif şekilde çalıştığını vurguladı.

Ricciardone, ''Kuzey Irak'ta bir tampon bölge kurulması halinde buna ABD'nin tavrının nasıl olacağı''nın sorulması üzerine de bu konuda yorum yapmak istemediğini, ancak sınırları korumanın bütün ülkelerin görevi olduğunu ifade etti.

Ricciardone, hem Türkiye hem de Irakla sınırların korunması için birlikte çalıştıklarını söyledi.