Advertisement

Apple Inc.'in kazançlarının beklentileri karşılamaması ve Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişeler, ABD'deki konut başlangıçları verilerinin etkisini azalttı; ABD'deki hisseler güne ekside başladı.

DÜnya'nın en büyük teknoloji şirketi Apple, tüketicilerin yeni modelin öncesinde iPhone alımlarını ertelemesiyle yüzde 4.8 değer kaybetti. Yahoo! Inc., reklam taleplerinin kârları yükseltmesiyle yüzde 4.8 yükseldi.

S&P 500 Endeksi, dün yüzde 2 oranında ralli yapmasının ardından bugün yüzde 0.3 değer kaybetti ve 1,222.32 puana geriledi. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.2 kayıpla 11,557.83 puandan işlem gördü.

Hiçbir görüşün kalıcı olamadığını söyleyen Boston'daki Pioneer Investments'ın para yöneticilerinden John Carey, Apple'ın kâr rakamlarının bazılarını hayal kırıklığına uğrattığını, insanların ekonominin ve kazançların görünümüne ilişkin sorularının olduğunu ve Avrupa'ya ilişkin endişelerin hâlâ sürdüğünü belirtti.

S&P 500 Endeksi bu ay şirket kazançlarının ve Avrupalı liderlerin bankaları destekleyeceğini söylemesinin etkisiyle ayı piyasasına girmenin eşiğinden gördü.