Advertisement

Hakkari'deki terörist saldırı, Adana'dan İzmir'e, Samsun'dan Kütahya'ya kadar yurdun çeşitli yerlerinde protesto edildi.

-Adana-

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, ''Şehitliğin en büyük rütbe olduğunu unutmadan görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalışacağız'' dedi. Coş, yaptığı konuşmada, terörü kınadı.

-Nevşehir-

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki hain saldırının, Türkiye'deki iyi gidişatı önlemeye yönelik olduğunun açıkça görüldüğünü söyledi.

Vali Savaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, terörü şiddet ve nefretle kınadıklarını belirterek, şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, şehitlerin yakınlarına ve Türk Milletine başsağlığı dilediklerini ifade etti.

-İzmir-

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hakkari'deki terör saldırısına tepki olarak metro istasyonları ve toplu ulaşım araçlarını Türk bayraklarıyla donattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki hain saldırı, tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de büyük bir tepkiyle karşılandığı bildirildi.

Açıklamada, ''İzmir Büyükşehir Belediyesi, tepkisini, metro istasyonları ve toplu ulaşım araçlarını Türk Bayraklarıyla donatarak ortaya koydu'' denildi.

-Samsun-

Samsun'da Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yurtlarında kalan bir grup çocuk, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki hain saldırı dolayısıyla Samsun Asri Mezarlığı'ndaki şehitliği ziyaret etti.

Sosyal Hizmetler Samsun İl Müdürü Adnan İpekdal ve yurt öğretmenlerinin de yer aldığı ziyarette çocuklar, şehit mezarlarına karanfil bırakıp, dua etti.

-Kütahya-

Hakkari'deki hain terörist saldırı, Kütahya'da şehit yakınları ve gaziler tarafından yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi.

Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şubesi üyeleriyle çok sayıda vatandaş, Asım Gündüz Caddesi'ndeki Ulu Cami önünde toplandı.

Ellerinde Türk bayrakları bulunan grup, yürüyüşe geçerek, bölücü terör örgütü aleyhine slogan attı.

Vatandaşların iş yerleri ve evlerine Türk bayrakları asarak destek verdiği yürüyüş, Cumhuriyet Caddesi'ni takiben Zafer Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde sona erdi.

-Muğla-

Muğla'da, ellerinde Türk bayraklarıyla Kötekli Mahallesi'nde bulunan öğrenci yurtları önünde toplanan üniversite öğrencileri ve vatandaşlar saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu.

-Trabzon-

Trabzon'da, kalabalık bir grup, terörist saldırıları protesto etti.

Terör saldırısını protesto etmek amacıyla Uzun Sokak girişinde bir araya gelen grup, Atatürk Alanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca terör örgütü aleyhinde sloganlar atan gruba bazı vatandaşlar da katıldı.

Atatürk Alanı'ndaki Atatürk anıtı önüne gelen gruptakiler burada İstiklal Marşı okuyarak, şehitler için saygı duruşunda bulundu.

-Edirne-

Edirne'de, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 24 askerin şehit edildiği terör saldırısı yürüyüşle protesto edildi.

PTT Başmüdürlüğü önünde toplanan grup, ellerinde Türk bayraklarıyla ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Askere uzanan eller kırılsın'' sloganları attı.

-Denizli-

Denizli'de Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, yaptığı yazılı açıklamada, üniversite senatosunun saldırıları nefretle kınadığını ifade etti.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert de yaptığı yazılı açıklamada, saldırıların amacının milletin moralini bozmak ve günlük hayatı sekteye uğratmak olduğunu belirterek, devletin gereken neyse onu yapacağından şüpheleri olmadığını bildirdi.

-Samsun-

Samsun'da Gazi Caddesi'nde toplanan bir grup öğrenci, Çukurca'da güvenlik güçlerine yönelik saldırıları kınamak için yürüyüş gerçekleştirdi.

Osmaniye Caddesi'ni takiben İstiklal Caddesi'ne yürüyen grup, güzergah boyunca terör örgütü aleyhine slogan attı. Hakkıbey Caddesi üzerindeki Sosyalist Parti binası önünde bir süre duran grup, gösteriye burada devam etti. Lise Caddesi'ne kadar gelen grup olaysız dağıldı.

-Hatay-

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Senatosundan yapılan yazılı açıklamada da yaşanan terör olaylarınıdan dolayı yüreklerin dağlandığı ve derin üzüntü yaşandığı kaydedildi.

-Erzincan-

Erzincan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. ''Kahrolsun PKK'', ''Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz'' şeklinde slogan atan grup, meydanda şehitler için saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından grup adına konuşan Timuçin Köstek, terör saldırısına tepki gösterdi. Şehitler için dua eden grup, olaysız dağıldı.

-Çankırı-

Çankırı'da sivil toplum kuruluşları, hain saldırıyı protesto etmek amacıyla miting düzenlediler. Anıt Alanı'nda düzenlenen mitinge yaklaşık 600 kişi katıldı. Yürüyüşün ardından açıklama yapan Çankırı Barosu Başkanı Erkan Köroğlu, her türlü terör saldırısını lanetlediklerini ifade etti.

Çankırı Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, yarın 12.00'da geniş çaplı bir miting düzenleyeceklerini ifade ederek, tüm Çankırılıları davet etti.

-Kocaeli-

Kocaeli'de Merkez Bankası Kocaeli Şubesi önünde toplanan ve ellerinde Türk bayraklarıyla Sabri Yalım Parkı'na yürüyen çeşitli sivil toplum kuruluşları üyeleri ve siyasi parti temsilcileri, Bitlis ve Hakkari'de şehit olan asker ve polisler için saygı duruşunda bulundu.

Aynı yerde toplanan Türkiye Gençlik Birliği üyeleri ise çeşitli sloganlar atarak Sabri Yalım Parkı'na yürüdü. Parkta grup adına açıklama yapan TGB Kocaeli Şubesi Başkanı Volkan Bozkurt, terör saldırılarını şiddetle kınadıklarını belirterek, Atatürk gençliği olarak ülkenin bölünmesine izin vermeyeceklerini söyledi.