Advertisement

Hakkari'de 24 askerin şehit olduğu hain saldıırı yurdun dört bir yanında protesto edildi.

-İstanbul

İstanbul'da terörü protesto eden yurttaşlar Avrupa Yakası'nda İstiklal Caddesi, Anadolu Yakası'nda ise Bağdat Caddesi'ni merkez seçtiler.

İstanbul'da, sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen kalabalık bir grup, Taksim Meydanı'nda toplandı. İstiklal Marşı'nı okuyan göstericiler, daha sonra terör örgütü aleyhine sloganlar attı. Protesto gösterisi nedeniyle önlem alan polis ekiplerinin uyarıda bulunduğu göstericilerden biri, ''Benim oğlum askerde. Yüreğim yanıyor, ben bir anayım'' diyerek polise karşılık verdi.

Gruptakiler İstiklal Caddesi'nde yürüyüşe geçerken, vatandaşlar da gruba alkışlarla destek verdi. Bazı esnaf da yürüyüş sırasında Türk bayrağı açtı. Göstericilerden bazıları, kendilerine işaret yoluyla hakaret edildiğini iddia ettikleri bir dükkana saldırmak istedi. Polis hemen olaya müdahale ederek, gerginliğin büyümesini önledi.

Bu grubun dağılmasının ardından, ellerinde Türk bayrakları olan başka bir grup Taksim Meydanı'na gelerek protesto gösterisinde bulundu. Bu arada, bazı taksilere, Hakkari'deki hain saldırıyı protesto amacıyla Türk bayrağı asıldığı görüldü.

Öte yandan, protesto eylemleri sırasında İstiklal Caddesi'ndeki bir dükkanın önüne bırakılan şüpheli paket sebebiyle yol bir süre yaya trafiğine kapatıldı. Polisin yaptığı incelemede paketin boş olduğu anlaşıldı. Kadıköy ve Bahçelievler'de toplanan gruplar da Hakkari'deki hain saldırıyı protesto etti.

Hain saldır, Şişli'de de Büyük Birlik Partisi (BBP) üyesi bir grup tarafından protesto edildi. Mecidiyeköy'deki metro çıkışı önünde toplanan gruptakiler, terör örgütü aleyhine sloganlar atıp, pankart açtı. Grup adına açıklama yapan BBP İl Başkanı Ekrem Dörtbudak, özellikle son zamanlarda artan terör olaylarının, artık terörün zirve yaptığını gösterdiğini belirterek, ''Terör ve terör örgütüne destek olan unsurlar, pervasızca Türk milletini ve devletini tehdit ediyor'' dedi.

Devletin, vatandaşının can, mal ve namus güvenliğini sağlamak zorunda olduğunu ifade eden Dörtbudak, terör örgütünün, hiçbir insani kuralı tanımadan, asker, polis, sivil, kadın ve çocuk ayrımı yapmadan hain saldırılarını devam ettirdiğini kaydetti.

Açıklamanın ardından Cevahir Alışveriş Merkezi önüne kadar sloganlar eşliğinde yürüyen gruptakiler, daha sonra dağıldı.

Okmeydanı Şark Kahvesi'ndeki Taksiciler Derneğinde toplanan taksiciler, önce Haliç'e, oradan da Mecidiyeköy'e gitti.

Terör örgütü aleyhine sloganlar atan taksiciler, şehitler için saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı.

Hakkari'deki hain saldırı, Avcılar ve Bağcılar'da da ellerinde Türk bayrakları bulunan gruplar tarafından protesto edildi.

Öte yandan, Boğaziçi Köprüsü'nün kırmızı-beyaz renkte ışıklandırılmış olması dikkati çekti.-Ankara-Ankara'da, BDP Genel Merkezi önünde toplanan Alperen Ocaklarına üye bir grup, sloganlarla hain saldırıyı protesto etti.

Basın açıklamasının ardından parti binasına Türk Bayrağı asmak isteyen gruptakilere polis izin vermedi. Bunun üzerine gruptakilerle polis arasında sözlü tartışma oldu.

Gruptakiler daha sonra, bina önünden ayrıldı. Güvenlik güçlerinin BDP önünde bekleyişi sürüyor.

Öte yandan, Anıtkabir yakınlarında toplanan vatandaşlar, araçlarıyla konvoy oluşturarak, saldırıda şehit olan Piyade Çavuş Yunus Yılmaz'ın evinin bulunduğu Pursaklar ilçesine gitti.-Manisa-Manisa'da Manolya Meydanı'nda toplanan Ülkü Ocakları üyesi grup, şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudu.

Türk Bayrakları ile terör örgütü aleyhine slogan atarak Garnizon Şehitliği'ne kadar yürüyen grup, burada şehitler için dua etti.

Yürüyüşe MHP Manisa İl Başkanı Uğur Üncü, MHP Merkez İlçe Başkanı Tamer Akkal, eski milletvekili Mustafa Enöz ve vatandaşlar katıldı.

Daha sonra Manolya Meydanı'na dönen Ülkü Ocakları üyeleri, terörü protesto için sabaha kadar sürecek oturma eylemi başlattı.

Manisa Ülkü Ocakları Başkanı Onur Papuççuoğlu, yaptığı açıklamada, teröristlerin insanlık dışı eylemlerinin tahammül ve dayanma sınırını aştığını söyledi.-Denizli-

Denizli'de de İstiklal Caddesi'nden terör örgütü aleyhine slogan atarak Delikliçınar Meydanı'na yürüyen grup, terörü protesto etti.

Şehitler için saygı duruşunda bulunan grup, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı.

-Sakarya-Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde terörist saldırı protesto edildi. Çark Caddesi'nde toplanan yaklaşık 600 kişilik grup, slogan atarak Kent Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında, ''Ne mutlu Türküm diyene'', ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Askere uzanan eller kırılsın'' şeklinde slogan atan grubun önünü kesen polis, gruptan yürüyüşü sonlandırmasını istedi.

Polisin yürüyüşün sonlandırılması talebine rağmen Barış ve Demokrasi Partisi Sakarya İl Başkanlığı binasına doğru yürümek isteyen bazı grup üyeleri ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine Kent Meydanı'ndaki Atatürk heykeli önünde İstiklal Marşı okuyan grup, olaysız şekilde dağıldı.-Eskişehir-Eskişehir'de Barış ve Demokrasi Partisi İl Başkanlığı binası önünde toplanan grup, teröre tepki gösterdi.

Tterör saldırılarına tepki göstermek için sosyal paylaşım aracılığıyla haberleşen İstiklal Mahallesi Adalar mevkisinde toplanan grup, Hamamyolu Caddesi'nden Sakarya Caddesi'nde bulunan BDP İl Başkanlığı binası önüne geldi.

Bina önünde ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' sloganı atan grup, binadaki BDP bayrağının indirilmesini istedi.

Yaklaşık 2 saat caddeyi trafiğe kapatan grupla polis arasında arbede yaşandı. Polisin biber gazıyla müdahale ettiği grup, binadaki BDP bayrağının indirilmesinin ardından sakinleşti. Grup, olay yerine gelen Eskişehir Emniyet Müdürü Naci Kuru ile bir süre görüştükten sonra dağıldı. Dağılan grubun bir bölümü Şair Fuzuli Caddesi'nde bulunan Merkez Komutanlığı binası önüne geldi. Burada ''En büyük asker bizim asker'' sloganı atan grup, İstiklal Marşı okuduktan sonra caddeden ayrıldı.-Adana-Adana'da çeşitli sivil toplum kuruluşları ''Şehide saygı, teröre ve PKK'ya ya lanet'' yürüyüşünde bir araya geldi.

Turgut Özal Bulvarı'nda toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla ''Askere uzanan eller kırılsın'', ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' sloganları atarak İstasyon meydanına kadar yürüdü. Yürüyüş yapan vatandaşlara, araç konvoylarıyla eşlik eden ve yolun bir kısmını trafiğe kapatarak ilerleyen şoförler de korna çalarak destek verdi. Geniş güvenlik önlemleri altında İstasyon meydanına kadar gelen vatandaşlar İstiklal Marşı'nı okuyarak olaysız bir şekilde dağıldı.-Kahramanmaraş-Kahramanmaraş'ta bir grup üniversite öğrencisi, Hakkari'deki terör saldırısını protesto etti.

Necip Fazıl Mahallesi'ndeki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda kalan bir grup üniversite öğrencisi, yurt önünde toplanarak Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'ne kadar yürüdü. Ellerinde Türk bayrağı taşıyan grup ''Şehitler ölmez vatan bölünmez, hepimiz asker hepimiz şehidiz'' şeklinde slogan atarak terörü protesto etti.

Kültür merkezi önünde toplanan öğrenciler şehitler için saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu.

Öğrencilerin yürüyüşü sırasında evlerinin balkonuna çıkan vatandaşlar alkışlarla gruba destek verdi. Öğrenciler, şehitler için yapılan duanın ardından sessizce dağıldı.

-Türk Harb-İş'ten kınama-

Türk Harb-İş de Hakkari'deki hain terör saldırısını kınadı.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, saldırıların amacının yıldırmak, korkutmak, ülkeyi kargaşa ortamına itmek, demokrasiyi ve özgürlükleri zayıflatmak ve yok etmek olduğu ifade edildi.

Ülkeyi yönetenlerin öncelikli görevinin, aynı gök kubbe altında yaşayan insanların güvenliğini sağlamak olduğu belirtilen açıklamada, ''Umarız onlar yapılanları görüyor ve sorunların çözümü için nasıl davranacaklarını biliyordur'' denildi.

Açıklamada, ülke güvenliği için canını ortaya koyan askerlere yönelik bu alçak saldırıların şiddetle kınandığı vurgulanarak, terörist saldırılarda yaşamını yitiren askerlere ve sivillere Allah'tan rahmet; yakınlarına ve Türk halkına sabır dilendi.-Türk Metal Sendikası-Türk Metal Sendikasından yapılan açıklamada da devletin, milletin, bayrağın, bağımsızlığın ve bütünlüğün korunmasında, güvenliğin sağlanmasında her zaman tek güvence olan asker ve polisin canları pahasına bu görevi yerine getirdiği belirtildi.

''Türk askerine ve polisine tetik çekenlerle kol kola olanlar da yaşananlardan üzüntü duyduklarını söyleyeceklerdir'' denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Artık bizim millet olarak namussuz ve şerefsiz gözyaşlarına inanma lüksümüz yoktur. Artık, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve Türk milletini anlamayanlara, anlayacakları dilden konuşma zamanıdır. Şimdi yapılacak tek şey vardır; o da adına terör denen bu kahpelikleri yapanları içimizden atmak, onları kendimizden uzaklaştırmaktır. İçimizde barınmalarına müsaade edildiğinde, ne yazık ki acılar ve üzüntüler devam edecek, ateş düştüğü yeri yakacaktır. Şehitlerimize rahmet, aziz milletimize, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.''