Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in şirketler ABD ekonomisine dair karamsarlığının arttığını söylemesi ve Avrupalı liderlerin kurtarma planı konusunda görüş ayrılığı yaşamasıyla Asya Borsaları, Güney Kore wonu ve baz metaller düşüş kaydetti. Asya borsaları bu haftaki kazançlarını silerken, won da 1 ayın zirvesinden gevşedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 düşüş kaydetti ve Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri dünkü yüzde 1.3'lük düşüşünün ardından bugün yüzde 0.1 değerlendi. Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.6 değer kaybederken, euro da dolar karşısında yüzde 0.2 zayıflayarak 1.3737 seviyesine geriledi. Asya Pasifik tahvillerinin sigorta primi yükseldi. Bakır ve Çinko yüzde 0.2 düştü; petrol ikinci gününde de aşağıda seyretti.

Lüksemburg Başbakanı ve Euro Grup Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa liderlerin Frankfurt'taki toplantısında görüş ayrılıklarını aşamadığını belirtti. Fed'in Bej Kitabı da şirketlerin karamsarlığının arttığına işaret etti.

Tüm gözlerin Avrupa'ya çevirilmiş olduğuna dikkat çeken Wells Capital Management'ın yatırım müdürü Kirk Hartman, piyasaların bir çözüm belirtisi görmek istediğini, ancak bunu görmenin zor olacağını söyledi.