Advertisement

Sarkozy: ''Görüşmeler kurtarma fonunda sıkıştı kaldı''

Sarkozy:

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Euro Bölgesi görüşmelerinin kurtarma fonunda sıkışıp kaldığını söyledi

20 Ekim 2011 Perşembe, 11:29 Güncelleme: 20 Ekim 2011 Perşembe, 14:30

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Paris ve Berlin arasında, Avro Bölgesi kurtarma fonunun ateş gücünün nasıl artırılacağına ilişkin anlaşmazlığın bölgenin borç krizinin aşılmasına ilişkin planları geciktirdiğini söyledi.

Fransız parlamenterlerle dün bir araya gelen Sarkozy, anlaşmazlığın görüşmeleri engellediğini belirtti. Sarkozy daha sonra AB'nin 23 Ekim'de Brüksel'de yapacağı toplantıdan önce çıkmazın aşılması için Frankfurt'ta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet onuruna düzenlenen yemekte görüştü.

Fransa, Avrupa Finansal İstikrar Fonunu (EFSF) güçlendirmenin en etkin yolunun, EFSF'yi, Avrupa Merkez Bankası fonlarından yararlanabilecek bir bankaya dönüştürmek olacağını savunurken, Almanya Merkez Bankası ve hükümeti buna karşı çıkıyor.

''Almanya'da koalisyon bu konuda bölündü. İkna etmemiz gereken sadece Angela Merkel değil'' diyen Sarkozy'nin bu sözleri, Avro Bölgesi liderlerinin haftasonu yapılacak AB zirvesinde açık ve ikna edici bir plan üzerinde anlaşıp anlaşmayacaklarına ilişkin endişeleri artırdı.

Avro Grubu Başkanı Jean Claude Juncker, ''Merkel ve Sarkozy'nin görüşmesinde bir anlaşmaya varıldı mı?'' sorusuna, ''Cumartesi ve pazar günü halen toplantı halinde olacağız'' yanıtını verdi.

Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin, Frankfurt'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Fransa'nın tavrını biliyorsunuz ve bunda ısrarcıyız. En iyi çözümün, fonun (EFSF) merkez bankasıyla bankacılık lisansına sahip bulunması olduğunu düşünüyoruz, ancak herkes merkez bankasının ağzı sıkılığını biliyor'' dedi.

Baroin, ''Herkes Alman hükümetinin ağzı sıkılığını da biliyor. Ancak bizim için en etkin çözüm bu olmaya devam ediyor'' diye konuştu.

Alman hükümetinden bir yetkili ise Berlin yönetiminin, ECB'nin kurtarma fonunu desteklemesine tereddütsüz biçimde karşı olduğunu ifade etti.

Bu arada İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, Avrupa'da bankacılık sistemini güçlendirme planlarının, piyasa beklentilerini karşılamayacağını yazdı.

Gazetenin haberine göre, son resmi tahminler Avrupalı bankaların sermaye açıklarının 100 milyar avrodan az olduğunu gösteriyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupalı bankaların sermaye açığının 200 milyar avro olduğu tahmininde bulunmuştu, piyasa uzmanları bankaların sermaye ihtiyacının 275 milyar avro seviyesinde olacağını öngörüyor.BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Ekim 2011 Perşembe, 16:36 Misafir bunlar anlaşamaz. esfs parayı kim koyacak. kimin cebinden çıkacak. yunanistan bol keseden harcadı. şimdi avrupa halklarına mal ediliyor..
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.861 -0,03
USD/TRY 5,8132 0,14
EUR/TRY 6,5531 0,17
EUR/USD 1,1247 0,13
FAİZ 21,25 0,00
ALTIN/ONS 1.275,52 -0,02
BRENT 71,97 0,49
© haberturk.com
Yukarı