Advertisement

Devrik Libya lideri Muammer Kaddafi'nin iki bacağından vurulduktan sonra linç edilerek öldürülmesinin ardından, Şüheda Meydanı'nda gösteriler düzenledi.

Sabah saatlerinden itibaren Kaddafi'nin öldürüldüğü yönündeki haberler üzerine Trablus ve çevre bölgelerden pek çok Libyalı araçlarıyla korna çalarak, ellerinde bayraklarla şehir merkezine akın etti.

Şehir merkezindeki Şüheda Meydanı'nda bir araya gelen her yaştan kadın ve erkek, meydanda kurulan sahnede duygularını ifede ederek şarkılar söyledi.

Meydandaki halk, ellerinde bayraklarla Kaddafi'nin yakalanması sonrasında besteledikleri ilginç şarkılarla kutlamaya eşlik etti. Meydandan zaman zaman uçaksavarla ve Kalaşnikoflarla havaya ateş açıldı.

Bu arada, havai fişek gösterisi ve denize top atışı yapıldı. Atışlar sonrasında bazı kişiler yaralandı. Yaralılar meydanda bulunan ambulansta tedavi edildi.-''Allah büyük''

Kutlamalara katılanların Kaddafi'nin yakalanmasının ardından birbirlerine selam verirken zafer işareti yaptığı ve ''Allahu Ekber'' dediği görüldü.

Kutlamalar dolayısıyla Şüheda Meydanı'na çıkan bütün yollar trafiğe kapandı.-Tek bayrak Libya bayrağı değil

Meydandaki kutlamalarda yeni Libya bayrağının yanı sıra bir bayrak daha gözlerden kaçmadı. Libya'nın bayrağının yanında diğer ülkelerden sadece Türk bayrağı dalgalandı. Kutlamalara katılanların İngilizce ''game over'' (oyun bitti) ve ''Libya free'' (özgür Libya) dediği görüldü.

Kutlamaların sabaha kadar sürmesi bekleniyor.