Advertisement

İspanyol hükümeti, ETA'nın 43 yıl sonra silahlı faaliyetlerini bırakmasıyla bağlantılı olarak basına gönderdiği bilgilendirme notunda, ''ETA bitti'' ifadesini kullandı.

İspanyol hükümeti tarafından yerli ve yabancı basına gönderilen bilgilendirme notunda, ''Uzun yıllar boyunca gösterilen büyük çabalar ve demokrasi, ETA'yı bu dönüşü olmayan noktaya getirdi ve 43 yıllık şiddetinin, suçlarının son bulmasını sağladı'' denildi.

ETA'nın, 1968 yılından bu yana terör saldırıları yaptığı ve toplam 829 kişiyi öldürdüğü belirtilirken, terör sorununun uzun yıllar boyunca İspanyol halkının 3 temel endişesinden biri olduğu vurgulandı.

2004 yılından bu yana iktidarda olan Zapatero hükümeti, 2004 Nisan ayından bu yana toplam 734 ETA üyesinin yakalandığını, bunlardan 92'sinin ETA'nın ateşkeste olduğu 2010 eylül ayından bu yana olan dönemde gerçekleştiğini hatırlattı.

Verilen bilgilerde ayrıca, ETA'ya karşı mücadelede Fransa ile işbirliğinin ''temel'' olduğu, İngiltere, Meksika, Portekiz ve Kanada'nın da ETA terörüne karşı mücadelede önemli ülkeler olduğu vurgulandı.

İspanyol hükümeti, ETA'ya karşı yürütülen mücadelenin yasal alanda da çok güçlü devam ettiğini, ETA ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle 2009 yılında Anayasa Mahkemesinin kararıyla ANV ve PCTV siyasi partilerinin yasadışı ilan edildiğini, 5 Eylül 2009'da Yüksek Mahkemenin kararıyla D3M ve Askatasuna seçim listelerinin iptal edildiğini ve son olarak Yüksek Mahkeme'nin 23 Mart 2011 tarihli kararıyla Sortu'nun siyasi parti olarak yerel seçimlere katılmasının engellendiğini belirtti.- Zapatero: ''Bu, demokrasinin, yasaların ve aklın bir başarısı''

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, ETA'nın, silahlı faaliyetlerini bırakmasıyla ilgili açıklamasını, ''Bu, demokrasinin, yasaların ve aklın bir başarısı'' diye değerlendirdi.

Zapatero, basına yaptığı açıklamada, ''Bu son, tüm siyasi partilerin birlik olmasının bir neticesidir'' dedi. İspanya'nın demokrasi tarihindeki tüm hükümetlere, başbakanlara ve başta kendi dönemindekiler olmak üzere tüm içişleri bakanlarına yaptıkları çalışmalar için teşekkür eden Zapatero, ETA'ya karşı mücadelede Fransa'nın işbirliğinin de önemli olduğunun altını çizdi.

Zapatero, İspanya'nın çok uzun yıllar acı çektiğini ve teröre karşı mücadele ettiğini belirterek, ''Bizimkisi terörizmsiz bir demokrasi olacak ama şimdiye kadar olan terör asla hafızalarımızdan silinmeyecek'' dedi.

Gazetecilerden soru almadan konuşan Zapatero, ''Özellikle Bask toplumunu düşünüyorum. Korkuyla düğümlenen bir yaşamın sona ermesinin zevkini çıkartacak'' ifadesini kullandı.

''Hukuk devleti, birlikte yaşamanın tek modeli olarak üstün geldi. Bu başarı, İspanyol toplumunun kararlılığı ve ılımlı yaklaşımı sayesinde gerçekleşebildi'' diyen İspanya Başbakanı, ''terörizm kurbanlarının anılarının her zaman İspanyol toplumuna eşlik edeceğini'' söyledi.

Zapatero ayrıca, ETA'ya karşı bu zamana kadar gösterdikleri mücadeleden dolayı İspanyol güvenlik güçlerine de teşekkür etti.

Zapatero, gelecek 20 Kasım'da yapılacak erken genel seçimler sonrasında iktidara gelecek hükümetin, ''yeni bir döneme liderlik edeceğini'' vurguladı.