Advertisement

Yunanistan'da, hükümetin, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile varılan anlaşma çerçevesinde hazırladığı çok boyutlu yasa tasarısı parlamentoda onaylandı.

Parlamentoda maddeler halinde oylanan tasarıya, oy kullanan 298 milletvekilinden 154'ü ''Evet'' derken, 144 milletvekili ise ''Hayır'' dedi.

İktidardaki PASOK milletvekillerinden eski Çalışma Bakanı Luka Kaçeli, oylamada ''hayır'' oyu kullandı.

Oylama öncesinde PASOK'tan yapılan açıklamada, söz konusu yasaya itiraz eden Kaçeli'nin partiden ihraç edildiği bildirildi.

Parlamentodan geçen yasa, Yunanistan'ın 110 milyar avroluk kurtarma paketinin 8 milyar avroluk 6'ıncı diliminin serbest bırakılması için uluslararası kuruluşlar tarafından ön şart olarak ileri sürüldüğü belirtiliyor.

Yunan basınında çıkan haberlere göre, yaklaşık 6 milyar avroluk ek önlemler alınmasını öngören yasa, iş koşulları ile toplu iş sözleşmelerinde değişiklikler yapılmasını ve tasarruf amacıyla bazı devlet kurum ve kuruluşlarının kapatılmasını, ya da birleştirilmesini öngörüyor.

Bazı iktidar milletvekillerinin itirazları üzerine son anda bazı değişikliklerin yapıldığı belirtilen yasada yer alan önlemler arasında, devlet memurlarının maşlarıyla ilgili çizelgenin tüm kamu kuruluşu çalışanlarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi, özel sektördeki toplu iş sözleşmeleri iptal edilerek maaşların en az yüzde 20 oranında azaltılması, yıl sonuna kadar 30 bin memurun iş yedeğine alınması ve devlete ait mal varlıklarının değerlendirilebilmesi için özelleştirilmelerinin hızlandırılması gibi konuların bulunduğu bildiriliyor.