Advertisement

Bloomberg News'te çıkan habere göre, Nomura Türkiye faizleri, CDS'leri ve Lira işlemlerine ara verdi.

Nomura, Türkiye işlemlerinin çok karmaşık olduğunu ve Türkiye piyasalarının daha volatil hale geldiğini kaydetti

Nomura Başekonomisti Olgay Büyükkayalı, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, son 10 gündür Merkez Bankası'nın hem faizi hem de kuru düşürmeye çalıştığını kaydederek, faizin yükseleceğini düşündüklerini ve bunun gerçekleştiğini söyledi. Büyükkayalı, hem faiz hem de kurun sentetik olarak düşürülemeyeceğini sözlerine ekledi.

Büyükkayalı, "Merkez Bankası'nın dünkü açıklamasından sonra volatilitenin artacağını düşünüyoruz. Merkez o/n faiz yüzde 5 ile yüzde 12 arasıdna değişecek dedi. Volatilite beklentimizden dolayı yatırımcılara karlarını almalarını tavsiye ettik. Kur her iki yönde de hareket edebilir. Yurtdışında da riskler var. Bu nedenle yatırımcı karını alıp, ne olacağını görmek için bir süre beklemeli" dedi.

Büyükkayalı, yatırımcılara Türkiye için "bekleme" tavsiye ettiklerini ve aynı tavsiyeleri Güney Afrika için de yaptıklarını kaydederek, Nomura'nın aktivitelerinin devam ettiğini belirtti.

Büyükkayalı, "Yatırımcının o/n faizin nerde oluştuğunu görmesi lazım. Piyasanın yönü belli değil. Şu anda çok bilinmeyenli, kompleks bir denklem var" değerlendirmesinde bulundu.

Büyükkayalı, yılsonu için enflasyon tahminlerinin yüzde 9 olduğunu ve enflasyona ilişkin risklerin ise yukarı yönlü olduğunu söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Ekim 2011 Cuma, 09:43 Misafir isabetli oldu