Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin geçici ve kalıcı kurtartma fonlarını birleştirerek, kurtarma fonunun kaynağını 1.3 trilyon dolara çıkarmayı değerlendirmesinin etkisiyle Japon hisseleri kazançlar ve kayıplar arasında gidip geldi.

Satışlarının yüzde 15'ini Avrupa'da gerçekleştiren otomobil üreticisi Nissan Motor Co. yüzde 0.7 değer kaybetti. Japonya'nın satışlar bakımından en büyük çelik üreticisi JFE Holdings Inc., ülkenin gemi inşaatçılarının fiyat kesintisi talep etmesinin ardından yüzde 1.1 geriledi. Elektronik ve otomotiv sanayi için plastik üreten Enplas Corp., beklentinin altında zarar açıklamasının etkisiyle yüzde 8.4 yükseldi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 değer kaybederek 8,675.60 puana geriledi. Endeks bugün en azından 10 kez kazançlar ve kayıplar arasında gidip geldi. Topix Endeksi yüzde 0.2 düşüşle 744.42 puandan işlem gördü. Endeks gün içinde yüzde 0.1 değer kazanmıştı. Topix Endeksi bu yıl Avrupa'daki borç krizinden ötürü yüzde 17 aşağıda seyrediyor.

Bu haftasonu yapılacak toplantının bir sonuç verip vermeyeceğine dair birçok açıklama ve belirsizliğin olduğuna dikkat çeken Sidney'deki Colonial First State Global Asset Management'ın yatırım piyasaları araştırma müdürü Stephen Halmarick, piyasanın da oldukça kararsız ve belirsiz olduğuna dikkat çekti.