Advertisement

Kurtarma fonunun büyüklüğünün 940 milyar euroya çıkarılmasını değerlendiren Euro Bölgesi hükümetleri, Almanya ve Fransa arasındaki anlaşmazlıkları da bu şekilde gidermeye çalışıyor. Anlaşmazlıklar, Avrupa Birliği liderlerini 4 gün arayla 2 zirve yapmak zorunda bıraktı.

Avrupa kurtarma fonunda bir üst sınır belirlenmesi fikrini bir kenara bırakan liderler, şimdi de bölgedeki geçici ve kalıcı kurtarma fonlarını 2012'nin ortası itibariyle birleştirmeyi değerlendiriyor. Bu haftaki yoğun beyin fırtınası Avrupa Merkez Bankası'nın muhalefetiyle karşılaşırken, aynı zamanda Almanya ve Fransa arasındaki anlaşmazlıkların yeniden gün yüzüne çıkmasına sebep oldu.

Geçici ve kalıcı kurtarma mekanizmalarının birleştirilerek kaynak artırımı yapılması, Avrupa'nın en büyük 2 ekonomisi arasındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan engelleri de aşabilir. Maliye Bakanları 23 Ekim'de bölgedeki borç krizinin çözümünde bir yol haritası belirlemek üzere bir araya gelecek. 26 Ekim'deki zirve ise, dün Almanya ve Fransa'nın AB'nin daha iyi bir kararı ortaya çıkarabilmesi için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söylemesinin ardından konuldu.

Piyasaların euro krizinin çözümünü istediğini, ancak politikacılar ve maliye bakanlarının "yapabiliriz, ancak yapmayacağız" demeyi sürdürdüğünü hatırlatan Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'ın ekonomistlerinden Chris Rupkey, "Avrupa'nın Yunanistan'daki sorunu çözecek kaynakları var; ancak bunun işleme şekli inanılmaz karışık" dedi.

Çift kurtarma fonunun kullanılmasına ilişkin haberlerin dün New York Borsası ve eurodaki kayıplarını geri çevirdi. Standard&Poor's 500 Endeksi dün yüzde 1 değer kaybetmesinin ardından günü yüzde 0.5 yukarıda tamamladı. Euro da dün 1.3656'dan 1.3781'e yükseldi.