Advertisement

Citigroup Inc.'in verilerine göre gelişen piyasa hisse senedi fonlarına 19 Ekim'de sonlanan haftada 665 milyon dolarlık giriş oldu. Gelişen piyasa hisse senedi fonlarında 11 haftadır net çıkış görülüyordu.

Citigroup'un Hong Kong'taki baş Asya stratejistlerinden Markus Rosgen, küresel ve çeşitliliği yüksek gelişen piyasa hisse senedi fonlarına 1.3 milyar dolarlık giriş olduğunu açıkladı. EPFR Global'ın araştırmasına dayandırılan raporda, bu rakamın bölgedeki çıkışları dengelediği belirtildi. Gelişen piyasalardan bu hafta Japonya hariç 133 milyar dolarlık çıkış yaşandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 17 Ekim'de G-20 liderlerinin Yunanistan'ın temerrütünü önlemeye yönelik planın bazı kısımlarına onay vermesinin ardından 1 ayın zirvesine çıktı. Avrupalı liderlerin borç krizinin çözümünde anlaşamaması ve Çin'de ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla endeks o günden bu yana yüzde 3.2 değer kaybederek, son 4 haftanın ilk kaybına işaret etti.

Rosgen, genel olarak fon alımlarının genel bir bölgeselliğe odaklandığını söyledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bugün konuyla ilgili bilgisi olan 2 kaynağın Avrupalı hükümetlerin kurtarma fonunu 1.3 trilyon dolara çıkarmayı tartıştığını açıklamasının ardından yüzde 0.3 değerlendi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 23 Ekim'deki zirvenin öncesinde Euro Bölgesi liderlerinin kararlı ve büyük bir planda anlaşması gerektiğini söyledi.