Advertisement

Euro Bölgesi liderleri, görüş ayrılıklarının pazar günü yapılacak AB zirvesinde bölgenin borç krizine çözüm bulunmasını zorlaştırması nedeniyle gelecek hafta çarşamba günü ikinci bir zirve düzenleyecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dün telefonla yaptığı görüşmeden sonra yaptıkları açıklamada, ''pazar günü AB zirvesinde Euro Bölgesi'nin kriz stratejilerinin tartışılacağı, ancak en geç çarşamba günü yapılacak ikinci toplantıdan önce hiçbir kararın kabul edilmeyeceği'' belirtildi.

Euro Bölgesi'nin iki büyük ülkesinin, bölgenin borç krizinin aşılmasındaki planın ana noktaları konusunda anlaşamaması nedeniyle daha fazla zamana ihtiyacı olduğu bildirilen açıklamada, iki liderin, 23 Ekim'de yapılacak AB zirvesinden önce ilerleme sağlanabileceği umuduyla cumartesi günü biraraya geleceği ifade edildi.

Merkel ve Sarkozy, ''Yunanistan'ın, borç sürdürülebilirliğini düzeltecek bir anlaşmaya varması için özel sektörle derhal görüşmeleri başlatması gerektiğini'' kaydetti.

Almanya Başbakanı Merkel'in sözcüsü Steffan Seibert, Berlin'de gazetecilere yaptığı açıklamada, önemli ilerleme kaydettiklerini, ancak bunların nihai kararlar almak için yeterli olmadığını belirterek, ''Belirli alanlarda anlaşmaya vardık, diğerlerinde doğru yöndeyiz'' diye konuştu.

Merkel'in, Euro Bölgesi'nin istikrarı için koordineli önlemlerin sağlanabileceğinden emin olduğunu söyleyen sözcü, Merkel ve Sarkozy'nin, krizi aşmak için ''kapsamlı ve iddialı'' plana ihtiyaç olduğu konusunda anlaştığını belirtti.

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, Sarkozy ve Merkel ile yaptığı video konferans görüşmesinde, Euro Bölgesi'nin borç krizinin küresel ekonomi için tehdit oluşturduğuna dikkat çekti ve soruna, Fransa'nın Cannes kentinde 3-4 Kasım'da yapılacak G-20 zirvesinde çözümün bulunacağını umduğunu dile getirdi.

Euro Bölgesi liderlerinin Yunanistan'a ikinci kurtarma paketi, bankaların sermayelerinin ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) etkisinin nasıl artırılacağı konusundaki görüş ayrılıklarının giderilememesi haftaya çarşamba günü ikinci zirveyi gerekli kıldı.

Almanya ve diğer birkaç zengin ülke, Euro Bölgesi borç batağındaki Yunanistan için ikinci kurtarma paketini onaylamadan önce bankaların ve diğer özel sektör kuruluşlarının ellerindeki Yunan tahvilleri konusunda daha fazla kaybı kabullenmesini istiyor.

Fransa ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) ise bankaların Yunanistan'ın borcunu daha fazla silmeye zorlanmasına, bunun bankacılık sektörünü istikrarsızlaştıracağı ve piyasadaki dalgalanmayı kötüleştireceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Euro Bölgesi, 440 milyar euroluk EFSF'nin ateş gücünün nasıl daha fazla artırılacağı konusunda da bölünmüş durumda.

Fransa, Avrupa Finansal İstikrar Fonunu (EFSF) güçlendirmenin en etkin yolunu, EFSF'yi, Avrupa Merkez Bankası fonlarından yararlanabilecek bir bankaya dönüştürmek olacağını savunurken, Almanya Merkez Bankası ve Alman hükümeti buna karşı çıkıyor.

Fransa ve birkaç ülke, bankaları kurtarmanın onları kredi notlarına zarar verebileceğinden kaygılandıkları için hükümetlerden önce EFSF'nin bankaları desteklemesi gerektiğini savunuyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Ekim 2011 Cuma, 14:44 Misafir bu şartlarda sarkozy ve merkel hiç bir toplantısında euro yu dolar karşısında değerlendirecek kararlar almaz alamaz piyasaların bu sığlığında almanya ve fransa kendi ihracatlarını ön planda tutar yunanistanın bilinçli batırılması bu oyunun bir parçası idi aksi halde euro dolar 1,60 ı geçerdi
21 Ekim 2011 Cuma, 14:24 Misafir borsa çarşambaya kadar 59.000'e dek yükselebilir garanti öncülüğünde.