Advertisement

Çin Resmi Şinhua haber ajansı, Çin'in liman şehri Tiencin'de önümüzdeki hafta düzenlenmesi planlanan Çin-Avrupa Birliği (AB) zirvesinin AB liderlerinin euro bölgesindeki borç kriziyle ilgili yoğun programlarından dolayı ertelendiğini duyurdu.

Ajansın haberinde, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'un Çin Başbakanı Ven Ciabao'yu telefonla arayarak kendisinin ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun bu kritik dönemde bir dizi toplantıya katılmak zorunda olduklarını söylediği belirtildi.

Rompuy'un ertelemeden dolayı Ven'den özür dilediği ifade edilen haberde, AB yetkilisinin Çin ile işbirliğine büyük önem verdiklerini kaydederek uzun süredir verdiği destek için Çin tarafına teşekkür ettiği aktarıldı.

Başbakan Ven, telefon görüşmesinde erteleme kararını anlayışla karşıladıklarını söyleyerek, avro bölgesindeki borç krizinin küresel finans krizinden sonraki istikrarsız toparlanmanın değil, aynı zamanda AB ve avro bölgesindeki iç sorunların uzun süreli birikiminin sonucu olduğu görüşünü dile getirdi. Ven, acil yardım önlemlerine ek olarak finans yapısında reform yapılmasını da önerdi.

İki tarafın zirvenin ne zaman yapılacağı konusunda temasları sürdüreceği bildirildi.