Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Euro  Bölgesi'nin resesyona girmesi ve hükümet borçlanmalarının artması halinde beş Avrupa ülkesinin kredi notunu düşürebileceği uyarısında bulundu.

S&P, biri çift dipli resesyon ve diğeri de çift dipli resesyonla birlikte yüksek faiz oranlarının olduğu iki muhtemel senaryo altında Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonunun (IMF) Euro Bölgesi'ne destek kapasitesini değerlendirdiği stres testi raporu yayımladı.

Raporda, ''her iki senaryo altında muhtemelen Fransa, İspanya, İtalya, İrlanda ve Portekiz'in kredi notlarının bir ya da iki kademe düşürüleceği'' belirtildi. Fransa'nın mali pozisyonunun kötüleşmesi halinde kredi notunun ''AAA''dan ''AA ''ya indirileceği ifade edildi.

Senaryoların kuruluşun asıl beklentisi değil, ancak bu tür tahminlerin gerçek olması halinde olası sonuçların simulasyonu olduğu belirtilen raporda, ekonomik koşulların kötüleşmesinin bütçe açıklarını artıracağı için, ilk olarak borçlanma gereklerinin yükselmesinin beklendiğine işaret edildi.

Çift dipli resesyon senaryosuna göre, örnek alınan 47 bankadan 20 bankanın sermaye rasyosunun yüzde 6'nın altına düşebileceği, çift dipli resesyonla birlikte yüksek faiz oranlarının söz konusu olduğu ikinci senaryoya göre ise banka sayısının 21'e çıkacağı belirtilen raporda, bankaların sermaye rasyosunu yüzde 7'ye çıkarmak için hükümetlerin sermaye artırımının toplam maliyetinin 80 milyar euro olacağının tahmin edildiği ifade edildi.

Raporda, Euro Bölgesi'nin tamamında bankaların sermaye artırımının maliyetinin ise 115 milyar euroyu bulabileceği vurgulandı.

S&P, Euro Bölgesi'nde gelecek yıl büyümenin yüzde 1 ve yüzde 1,5 arasında olacağını tahmin ediyor.