Advertisement

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hak-İş Konfederasyonu 12. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Türk ekonomisinin krize rağmen büyümeye ve güçlenmeye devam ettiğini söyledi.

Erdoğan, "Yeni Türkiye'nin ne kadar güçlü temeller üzerinde yükselmekte olduğunu bugün sadece biz değil, dünyanın en saygın ekonomik otoriteleri de ifade ediyor. Bugün bütün dünyayı sarsan, bütün piyasaları adeta kasıp kavuran küresel boyutta bir ekonomik kriz yaşanıyor. 2008 yılında başlayan bu krizin olumsuz etkileri bugün gelişmiş ülkeler ve özellikle de AB ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülkede yoğun biçimde kendini hissettiriyor. Böyle bir dönemde, böylesine olumsuz şartlar altında bile Türkiye ekonomisi büyümeye, güçlenmeye devam ediyor. Bütün ülkeler kısa ve uzun vadeli hedeflerini daha küçük hedeflere doğru güncellerken, biz ulaştığımız her hedefin yerine daha büyüğünü koymayı başarıyoruz. Çünkü Türkiye ekonomisi istikrarlı bir zeminde, sağlıklı politikalarla yol alıyor. Ülkemize, ekonomimize güveniyoruz, bütün kesimlerimizle hedeflerimize kilitlenmiş durumdayız. Bugün geçmişte hiç olmayan bir şeyi başarmış, her alanda özgüveni tesis etmiş durumdayız..'' dedi.

Başbakan Erdoğan, "bu kriz ortamında bile Türkiye bu kadar sağlam duruyorsa, bilin ki yolu uzun olsa da önü de açıktır, ufku da açıktır'' ifadesini kullandı.

Hakkari'deki hain saldırıya da değinen Erdoğan, ABD Başkanı Obama'nın arayarak taziyelerini iletmesini ve terörle mücadelede desteğini ifade etmesini, Avrupa Birliği ve AB ülkelerinin üst düzey de yayınladıkları kınama mesajlarını önemsediklerini dile getirerek, ''Ancak artık sözün ötesine geçmelerini, terörü kınayan beyanların ötesinde daha somut adımlar beklediğimizi de özellikle ifade etmek istiyorum. Meseleyi her yönüyle, her boyutuyla ele alıyor, atılması gereken her adımı atıyoruz, bunun sonucunu alacağımıza da inanıyoruz. Türkiye bu beladan kurtulacaktır, terörden bir sonuç almayı bekleyenlerin hayal kırıklığına uğraması kaçınılmazdır. Bu kirli hesaplarla yola çıkanlar, Türkiye'nin huzur ve istikrarını bozmak isteyenler muhakkak yenilgiye uğrayacaklardır.

Biz geçtiğimiz dokuz yıl boyunca Türkiye'nin elde ettiği kazanımların ne kadar değerli olduğunu ve birilerini ne kadar rahatsız ettiğini iyi biliyoruz. Türkiye'nin dünyadaki itibar ve ağırlığını arttırmasından, bölgesinde ve dünyada geçmişine yakışan bir konuma gelmesinden huzursuzluk duyanların varlığından da haberdarız.

Kim bu ülke ile ilgili bir hesap yapıyorsa, Türkiye'nin büyüklüğünü iyi ölçüp biçerek yapsın. Türkiye'nin dünyanın yükselen ülkelerinden biri olacak gücü ve dinamizmi nereden aldığına iyi baksın" ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Ekim 2011 Pazartesi, 09:24 Misafir ekonomi büyüyor geriden...
23 Ekim 2011 Pazar, 14:15 Misafir bu senin bilgin, kontrolün ve insiyatifinde mi oluyor. temel tüketimin üzerinde büyüyoruz zaten o yüzden 3 çocuk yapın diyorsun.
21 Ekim 2011 Cuma, 18:22 Misafir büyümenin önemli kısmının kara paradan gelmediğinden emin miyiz?