Advertisement

Çeşitli temaslarda bulunmak için New York'a giden ve burada Bloomberg HT'ye konuşan İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, çok sayıda şirketin halka açılmayı istediği halde konjonktörün değişmesini beklediğini söyledi.

Krizin kısa vadede çözülmeyeceğini ve önümüzdeki birkaç sene dalgalanmanın yaşanacağını belirten Erkan, "Hafta sonu olumlu haber çıksa da piyasa bir nebze rahatlar, ardından gelen haberlerle tekrar sarsılır. Bu zaman alacak bir süreç ve bu zamanda çok fazla dalgalanmalar olacak. Çok sayıda şirketimiz o açıdan halka açılmayı istediği halde bu konjonktörün değişmesini bekliyorlar, bu nedenle onların piyasalara gelmeleri 2012-2013'e sarkabilir" dedi.

İMKB'nin Avrupa'daki en başarılı halka arz merkezlerinden biri olduğunu bildiren Erkan, "Dünyada da ilk 10 içerisindeyiz. O açıdan kendimizi ispatladık. Türkiye'de küçük ve orta ölçekli şirketlerin halka arzlarında sorun çıkmıyor ancak büyüklerde Türkiye'deki fonların yetersizliğinden dolayı mutlaka uluslararası yatırımcılara yönelmek zorundalar, onlar da konjonktöre takılıyorlar. O açıdan önümüzdeki 1-2 sene çalkantılı geçeceğe benziyor" dedi. Erkan Türkiye'nin ekonomisinin sağlam olması ve eskisi kadar kırılgan olmamasının bir avantaj olduğunu bildirdi.

Başkan, "Ben Türkiye tarafında çok da karamsar değilim. Avrupa'nın da çok uzun soluklu krize gireceğini beklemiyorum. 1 ya da 2 seneye düzelmeye doğru gidişat olmalı yoksa tüm sistemin değişmesi gerekir, bu da kaos olur" dedi.

Avrupa'daki krize dair İMKB Başkanı, "Krizin bu seferki adresi Avrupa Birliği. Avrupa'daki sorun bankaların sermaye yeterli rasyonlarını tamamlayamamaları. Tabii kriz, ülkelerin kendi borçlarını yönetemiyor olmasından da kaynaklanıyor. Bu nasıl takip edilmedi ayrı bir konu. Tek bir ülke olmak için, para politikasını tek elden takip edemedikleri için euronun gücünü korumaları çok zor. Ya çok dramatik kararlar alacak ve tek yönetime doğru gidecekler, ya da para birliği çerçevesinde bunu halledecekler" ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Ekim 2011 Pazartesi, 10:09 Misafir 1-2 sene çabuk geçer. ya sonraki seneler..?