Advertisement

Yeni yılın ilk gününde Türkiye'de koronavirüs salgınında günlük hasta sayısı 2 bin seviyesinin altına geriledi.

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 1 Ocak itibariyle günlük vaka sayısı 12 bin 203 olurken, hasta sayısı ise 1.908 oldu. Böylelikle 20 Ekim tarihinden bu yana en düşük hasta sayısı kaydedildi.

1 Ocak itibariyle günlük can kaybı sayısı 212 oldu. Bu rakamların ardından Türkiye'de toplam vaka sayısı 2 milyon 220 bin 855 oldu. Vefat sayısı da 21 bini aştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter'dan yaptığı açıklamada vakalardaki düşüş eğilimine dikkat çekti.

Koca "Bugün tespit edilen 1.908 hastamız var. Aktif vaka sayısı, ağır hasta sayısı düşmeye devam ediyor. Kayıplarımızda düşme eğilimi başladı. Ağır hasta sayısındaki azalışa bağlı olarak kayıplarımız azalacak. Salgının yıkıcı etkisinin azalacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

İngiltere'den uçuşlar geçici olarak durduruldu

Sağlık Bakanı Koca, ayrı bir açıklamada İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildiğini ve kontrol altına alındığını belirtti. Koca açıklamasında, "İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış, yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüsün İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmediğini ve İngiltere’den yurda girişlerin geçici olarak tamamen durdurulduğunu söyledi.