Advertisement

Türk mali piyasalarında istikrarsız ve volatil işlemlere alışmamız lazım.

Küresel mali piyasalar dün de göreceli olarak sakin bir eğilim kaydetti. Hisse senedi endekslerindeki hareketler dar bir bant içerisinde kalırken para birimlerinde de büyük hareketler olmadı. Aslında, her ayın ilk haftasında, ABD’de açıklanan istihdam raporu öncesine bu tarz piyasa seyri görmeye alışığız. İstihdam raporu, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) izleyeceği politikalar üzerinde belirleyici olması nedeniyle oldukça önemseniyor ve bu nedenle de yatırımcılar rapor öncesinde bekleme stratejisini benimsiyorlar. Bununla birlikte dünün gündeminde önemli bir madde daha vardı: Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz toplantısı ve Başkan Draghi’nin basın toplantısı. ECB’den faizlerde değişiklik yönünde bir karar vermesi beklenmiyordu. Ancak, enflasyonun tarihin en düşük düzeyine gerilemesi ve büyüme kapsamında anlamlı bir toparlanmanın henüz sağlanmaması nedeniyle ECB’den bu yönde bir adım gelebileceği tahmin ediliyordu. ECB’den bu yönde bir karar gelmese de Draghi’nin toplantısı yakın gelecekte bu yönde bir adım atılabileceğinin sinyallerini içeriyordu.

Draghi, tüm opsiyonların masanın üzerinde olduğunu belirterek gereken her türlü adımın atılmasından imtina edilmeyeceğine vurgu yaptı. Draghi, tıpkı FED gibi, sözlü bir yönlendirme yapmayı yeğlerken ECB’nin bu yıl içinde aktif bir rol oynayabileceğine işaret etti. Draghi’nin göreceli olarak güvercinvari duruşu EURUSD paritesini 1.36’lı seviyelere çıkardı.

Bugünün en önemli gündem maddesi TSİ15:30’da açıklanacak olan ABD istihdam raporu olacak. Bloomberg’in düzenlediği ankete göre tarım dışı bordrolu çalışan sayısının Aralık ayında 197bin artış kaydetmesi, işsizlik oranının ise %7.0’de kalmadı bekleniyor. Bunlara ilave olarak önceki aylara ilişkin revizyonlar ile istihdama katılım oranı da takip edilecek. Bu hafta içerisinde açıklanan ADP özel sektör istihdam rakamları sonrasında bugünkü verilerin de güçlü yönde geleceğine ilişkin beklentiler kuvvet kazanmıştı.

Eğer, öngörüldüğü şekilde kuvvetli bir istihdam verisi ile karşılaşırsak, ABD Doları’nın değer kazanacağı, küresel risk iştahının azalacağı bir eğilim görebiliriz. Aksi yönde, yani 180bin civarının altında bir tarım dışı bordrolu çalışan sayısının ABD Doları’nda değer kaybına, küresel risk iştahında ise bir miktar canlanmaya neden olabileceği kanaatindeyiz.

Türkiye ekonomisine yönelik olarak kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen açıklamalar dün de sürdü. Fitch, Türkiye’ye ilişkin mevcut kredi notunun hakim olan riskleri içerdiğini belirtmekle birlikte Türk Lirası’ndaki değer kaybının sürmesi durumunda şirketlerin kredi notlarında indirime gidebileceği sinyalini verdi. Şirketler kesminin göreceli olarak yüksek Döviz borcu nedeniyle kurlardaki artıştan olumsuz etkilendiğini ve mevcut ortamda bu etkinin absorbe edilecek düzeyde olduğunu belirten Fitch, TL’deki değer kaybının kalıcı bir hal alması durumunda maliyetin büyüyebileceği vurgusunda bulundu. Fitch’in açıklamaları dışında Türk mali piyasalarını etkileyebilecek önemde bir haber ya da gelişme yoktu. Siyasi gelişmeler, uzun bir süredir olduğu gibi, piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratmaya devam etti.

Yurtdışı piyasalardaki göreceli olarak sakin seyre rağmen Türk mali piyasaları yine hareketli bir günü geride bıraktı. USDTRY kuru sabah saatlerinde 2.1950’ye varan bir yükseliş kaydetti. Gün içerisinde tansiyondaki azalma ile birlikte kademeli bir geri çekiliş yaşandı ve gece saatlerinde en düşük 2.1770’ten işlem geçti. Hisse senedi piyasası günün önemli bir kısmını teknik arıza nedeniyle kapalı geçirse de BİST-100 endeksi genel endişeleri yansıtıcı bir şekilde günü %1.4 oranında kayıpla tamamladı. Bono ve tahvil piyasasındaki iyileşme dün de sürdü. Türk Lirası’nda bir miktar da olsa panik havasının giderilmesi sonucunda Ocak ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında büyük bir faiz artırımına gerek olmayabileceği görüşü nedeniyle faizlerde gevşeme yaşanıyor. Gösterge bileşik faiz yaklaşık 15 baz puanlık düşüşle %9.90’a gerilerken 10 yıllık tahvilin bileşik faizi de .0’e geldi. Faiz cephesindeki rahatlamaya rağmen Türkiye’nin risk priminde azalma olamıyor. 5 yıl vadeli CDS primi dün 240’a yükselerek son bir haftanın en yüksek düzeyine çıktı. Bunda yabancı yatırımcıların korunma isteğindeki artışın etkili olduğu kanaatindeyiz.

Bugün TSİ15:30’da açıklanacak olan ABD istihdam raporuna kadar piyasalarda sakin bir eğilim olabilir. İstahdam raporu sonrasında ise gerçekleşmenin işaret ettiği yöne doğru sert piyasa hareketleri görebiliriz. Türk mali piyasalarında istikrarsız ve aşırı dalgalı günlere alışıyor olmamız lazım.

Dün küresel piyasalardaki hareketlerin dar bir bant içerisinde kalmış olmasına rağmen USDTRY kurundaki toplam diferansiyel %1’den fazla oldu. Bu eğilim önümüzdeki günlerde de sürebilir. Ancak, pozisyonlara baktığımız zaman yabancı yatırımcıların piyasa payının oldukça azaldığını ve bu cepheden yüklü bir döviz talebinin artık kalmadığını görüyoruz. Ancak, yabancı yatırımcıların kalıcı anlamda döviz satmaları için de bir ortam yok.Kurumsal müşteriler açık döviz pozisyonları nedeniyle döviz talep etmeye devam edeceklerdir. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatlarında henüz bir çözülme sinyali görmüyoruz, bu nedenle o cepheden de döviz satışı gelmiyor. Döviz satımı konusunda geriye bir tek TCMB kalmış oluyor. Onun günlük 100 milyon ABD Dolarlık döviz satışı ise ihale yöntemiyle olduğundan dolayı daha çok işlemcilerin arbitraj yapmalarına olanak sağlıyor. Bu ortamda, dövizde arz/talep dengesi kurlarda daha fazla yükseliş olabileceğine işaret ediyor. Bu döngüyü kırabilmek için ilk etapta yurtiçi yerleşiklerin döviz satmalarını sağlayacak adımlar atmak gerekiyor.
Bekleyip göreceğiz...

Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.