Advertisement

a) Marjinal fonlama oranı % 7.75'ten % 12.00'ye getirildi.
b) Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı % 6.75'ten % 11.50'ye getirildi.
c) 1 hafta vadeli repo faizi % 4.50'den % 10.00'e getirildi.
d) Borçlanma faiz oranı % 3.50'den % 8.00'e getirildi.
e) Geç likidite penceresi borç verme faizi % 10.25'ten % 15.00'e getirildi.

Karar ile birlikte yayımlanan metinde, önümüzdeki dönemde Merkez Bankası fonlaması temel olarak marjinal fonlama oranı yerine bir hafta vadeli repo faiz oranından sağlanacaktır vurgusu yapıldı. Yani, geçen haftaya kadar % 7.25 civarında olan ortalama gecelik faiz oranı yarından itibaren % 10.00 civarında oluşacak. Bu da efektif anlamda 275 baz puanlık bir faiz artırımına gidildiğini gösteriyor (swap maliyetine göre 225 baz puan). Bununla birlikte, faiz koridorunun tavanı olan % 12.00, caydırıcı bir oran olarak duracak ve TL'deki değer kaybı olan günlerde etkili olacak.

Görüşlerimizi kısaca maddelersek:

a) TCMB uzunca bir süredir piyasaların arkasında gidiyordu, bugünkü kararı ile piyasaların önüne geçerek direksiyon koltuğuna oturdu. Kredibilite kaybını telafi edici bir adım olarak görüyoruz.
b) TCMB'nin enflasyona karşı savaşta, uzunca bir süredir kullanmadığı faiz silahını, sert ve etkili bir şekilde kullanacak olması orta ve uzun vadeli enflasyon beklentilerinde olumlu etkiye yol açacaktır.
c) Bu etkiyi uzun vadeli faizlerde gözlemlemeye başladık. 10 yıl vadeli tahvilin bileşik faizi yaklaşık 50 baz puan gerileyerek % 10.00 seviyesine geldi. Gösterge tahvilin bileşik faizinde ise 25 baz puanlık bir düşüş yaşandı.
d) TCMB'nin agresif adımı sonrasında Türk Lirası'nda hızlı bir değerlenme yaşandı. Karar öncesinde 2.25 civarında olan USDTRY kuru 2.17'li rakamlara kadar geriledi. EURTRY kuru ise aynı paralelde 3.08'den 2.97'ye indi. TL, sepet karşısında düne göre % 3.5 civarında değer kazandı.
e) TL'deki bu değerlenme eğiliminin orta vadede devam edeceği ve USDTRY kurunun 2.10 seviyesini hedefleyeceği kanaatindeyiz. Ancak, kısa vadede kurlardaki düşüşten faydalanmak isteyen bazı kurumsal yatırımcılar olabilir. Onların talebi ile USDTRY kuru yarın 2.20'li seviyelere gelebilir. Ancak, Döviz mevduat hesaplarından bozum geleceğini ve bunun da kuru aşağı yönlü baskılayacağını düşünüyoruz.
f) Hisse senedi piyasasının nasıl tepki vereceği hususunda kafalar biraz karışık. Faizlerin yukarı gelmesi hem bankalar hem de sanayi kesimi için olumsuz bir haber. Ancak, Türkiye ekonomisinin görünümündeki düzelme de olumlu. Birbirinin zıttı yönündeki bu etkenlerin nasıl tepki vereceğini izlemekte yarar var.

TCMB'nin bu adımı ile son birkaç hafta içerisinde yaşanan negatif ayrışmanın yerini daha sağlıklı bir fiyatlama eğilimine terkedeceğini düşünüyoruz. Kısa vadede bu eğilim hakim olacaktır. Ancak, piyasalar dengeye geldikten sonra dikkatler yeniden seçimler, Amerikan Merkez Bankası, vb faktörlere çevrileceğinden dolayı çok da iyimserliğe kapılmaması gerekiyor. Tavsiyemiz, bu iyimserliğin risklerin azaltılması yönünde kullanılması yönünde olacak.Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.