Advertisement

+120-160 bin civarında bir tarım dışı bordrolu çalışan sayısı sonrasında USDTRY kuru 2.20’nin altına gerileyebilir. Çok güçlü bir data ise negatif yansımada bulunabilir.

Küresel mali piyasalarda risk iştahının arttığı bir günü geride bıraktık. Dün hisse senedi piyasalarının çok büyük bir bölümü günü yükselişle tamamladı. MSCI dünya hisse senetleri endeksi günü %1.3’lük bir artışla bitirdi. Gelişmekte olan ülke Borsalarındaki yükseliş daha da ivmeli oldu.

Para birimleri, faizler ve kredi riskleri de bu iyimserliğe eşlik etti. Bu eğilimin arkasındaki görünen neden, ABD’deki zayıf makro ekonomik veriler sonrasında Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) ucuz ve bol likidite ortamından çıkışı ağırdan alabileceğine ilişkin algılamalardı. Ancak, FED bölge başkanlarından gelen yorum ve açıklamalar bu ihtimali gündem dışında bıraktığından dolayı başka bir sebep aramanın daha gerçekçi olacağı kanaatindeyiz. Bu durumda tüm dikkatler gelişen piyasalara yönelik algılamaldaki sert değişime çevrilebilir. Yıl başında, gelişen piyasalara
(EM) yönelik beklentiler oldukça olumsuzdu. Hatta geniş çaplı bir EM krizinden bahseden banka ve uzmanlar dahi vardı. O günlerde yatırımcıların en favori yatırım tercihleri gelişmiş ülke piyasalarıydı. Ancak, kısa bir süre önce bu inanış sarsılmaya başlandı. Gelişmiş ülkelerin zannedildiği kadar güçlü bir toparlanma kaydetmediği, gelişen ülkelerin ise korkulduğu kadar kötü bir dinamiğe sahip olmadıklarına yönelik oluşan algılamalar sayesinde gelişen ülke piyasalarında son günlerde hatırı sayılır bir toparlanma yaşandı. Bunda, fiyatlamaların göreceli olarak düşük seviyelere gelmiş olmasının yol açtığı etkiyi de gözardı etmemek gerek. Nihayetinde, yılın ilk haftalarındaki sert satışların yerini bir miktar düzeltme hareketi aldı.

Türk mali piyasalarındaki düzeltme, TCMB’nin agresif faiz kararı ile başladı. O ana kadar sert bir satış baskısına maruz kalan piyasalarda bu satışların “ani duruş” sendromuna yol açabileceği korkusu vardı. Ancak, TCMB’nin para politikasına ilişkin hataları düzeltmesi sonrasında görünümde hızlı bir değişim yaşandı. Bu süre içerisinde siyasal risk algılamalarındaki hafifleme de bu eğilime destek çıktı. Gelişen piyasalara yönelik görünüm de değişince Türk mali piyasalarında anlamlı bir düzeltme hareketi yaşadık. Dün bu eğilimin ivme kazandığına şahit olduk. Sabah saatlerinde 2.24’lü rakamlardan işlem gören USDTRY kuru kademeli bir şekilde 2.20’ye kadar geriledi. Döviz kurunun seviyesine odaklı bir performans kaydeden alternatif piyasalar da bu eğilime eşlik etti. BİST-100 endeksi günü %3.4’lük bir yükselişle tamamladı. Bono ve tahvil piyasasında anlamlı bir değişim olmazken Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS primi yaklaşık 10 baz puanlık bir düşüşle 245’e geriledi. Türk Lirası’nın volatilitesi de aşağı gelirken 1 aylık USDTRY ATM vol yaklaşık 1 puanlık düşüşle %14 oldu.

Birkaç hafta öncesinde kadar yabancı yatırımcının zihninde Türkiye ekonomisi, Arjantin ya da Ukrayna gibi ciddi yapısal sorunlara sahip ülkelerle aynı kategoride değerlendiriliyordu. Halbuki, Türkiye’nin bu ülkelere göre temel anlamda oldukça güçlü olduğunu defalarca kez vurgulamıştık. Geçen bir hafta içerisinde, özellikle de TCMB’nin agresif faiz kararı sonrasında ve hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri güçlendirmek adına gösterdiği önemli çabaların ardından bu algılamalarda yavaş yavaş düzelme olmaya başladı. Kısacası, aşırı karamsar beklentilerde bir miktar düzeltme olduğunu düşünüyoruz. Ancak bununla birlikte, FED’in çıkış stratejisine adım attığı düşünülürse, orta ve uzun vadede önemli riskler olduğu da gözardı edilmemeli. Yani, Türk mali piyasaları önümüzdeki dönemde dalgalı bir seyir izlemeye şüphesiz devam edecektir. Ancak, ne geçen haftalardaki kadar kötü bir performans, ne de 2013 yılı başı gibi iyimser bir performan beklenmemeli. Bu nedenle yatırımcıların olabildiğinde temkinli bir strateji izlemeleri gerektiği kanaatindeyiz.

Dün küresel mali piyasaların en önemli gündem maddesi Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz toplantısıydı. Toplantı öncesinde herhangi bir faiz indirim beklentisi olmasa da ECB’nin genişleme yönünde sinyal verebileceği öngörülüyordu. Başkan Draghi, her türlü opsiyonun masa üzerinde olduğuna işaret etse de kısa sürede bir miktar daha makro ekonomik veri görmeleri gerektiğinin altını çizdi. Yani, piyasa beklentilerine oranla daha az güverncinvari bir duruş sergiledi. Bu açıklamalar sonrasında EURUSD paritesi 1.36’lara varan bir yükseliş kaydetti. Ancak, Draghi’nin bugün olmasa da yakın gelecekte parasal genişlemeye gidilebileceğine yönelik ifadeleri risk iştahında herhangi bir bozulmaya yol açmadı. Bu nedenle de ECB toplantısının piyasa etkisi sınırlı kaldı. Bugünün en önemli gündem maddesi ABD’de açıklanacak olan Ocak ayı istihdam rakamları olacak. Geçen ay gelen zayıf rakamlarda olumsuz kış koşullarının etkisi olduğu belirtilmişti. Bu nedenle bu aya ilişkin rakamlar daha da önem kazanmış oldu. Bloomberg’in anketine göre tarım dışı bordrolu çalışan sayısının 180 bin artış kaydetmesi, işsizlik oranının %6.7’de kalması bekleniyor. Bu iki rakama ilave olarak şu an %62.8’de bulunan işgücüne katılım oranını da yakından takip edeceğiz. Datanın gelişen piyasalara yansıması şu şekilde olabilir: Beklentilere göre sınırlı bir miktar zayıf gelecek istihdam raporunun gelişen mali piyasalarca olumlu karşılanacağı kanaatindeyiz.

Oldukça zayıf bir datanın genel anlamda risk iştahını olumsuz karşılanacağını düşünüyoruz. Güçlü bir data ise gelişmiş piyasalar için olumlu, gelişen piyasalar için olumsuz karşılanabilir.

Bu sabah saatlerinde Asya piyasalarında iyimser bir eğilim görüyoruz. Japon endeksi %2.2 ile liderliği çekerken diğer bölge endekslerinde de %1 civarında artışlar var. Amerikan vadelileri %0.5 artıda işlem görürken Avrupa endekslerinin güne yükselişle başlaması bekleniyor. Türk mali piyasalarının da Amerikan istihdam raporuna kadar temkinli iyimser bir seyir izleyeceğini, sonrasında ise datanın işaret ettiği yönde hareket edeceğini öngörüyoruz. +120-160 bin aralığında gelecek bir tarım dışı bordrolu çalışan sayısı ile USDTRY kurunun 2.20’nin altına inebileceği kanaatindeyiz.


Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.