Advertisement

USDTRY kurunun bu hafta içinde 2.1600-2.1650 aralığına geri çekilme ihtimalini kuvvetli görüyoruz.

Türk mali piyasaları açısından Hazine’nin düzenleyeceği beş ayrı borçlanma ihalesinin ön plana çıktığı bir haftaya başlıyoruz. Hazine, 12.0 milyar TL’si piyasalara olmak üzere toplam 15.6 milyar TL’lik iç borç geri ödemesini karşılayabilmek adına bugün iki, yarın ise üç ayrı borçlanma ihalesi düzenleyecek. Bugünkü ihaleler, 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahviller ile 7 yıl vadeli FRN’lerin yeniden ihracı; yarınkiler ise 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahviller ve 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvillerin ihraçları ile 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvillerin yeniden ihracı şeklinde olacak. Hazine’nin bu ihaleler ile piyasalardan toplam 8.5 milyar TL borçlanması bekleniyor. Fiyatların gelmiş olduğu seviyeler alım için cazip olsa da önümüzdeki hafta düzenlenecek toplam beş ihale de dikkate alınınca seçimler öncesinde büyük bir talep beklemek pek anlamlı olmayacaktır. Yine de ihalelerin sorunsuz geçeceği kanaatindeyiz.

Hafta sonunda düzenlenen G20 toplantılarından iyi niyet beyanı dışında yine somut bir sonuç çıkmadı. Zaten bu yönde bir beklenti olmadığını da belirtmekte yarar var. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankalarının yeni kararlar alırken gelişen ülke ekonomilerini dikkate alacağı yönünde görüş birliğine vardığını; küresel ekonomik gidişat hususunda koordineli bir yaklaşım izleneceği ve vergi hususlarının da toplantılarda ele alındığını belirtmekte yarar var. Bu arada, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) 2008 yılı içerisinde düzenlediği toplantıların tam tutanakları kamuoyuna açıklandı. Bu tutanaklarda Lehman krizi ile birlikte yaşananlar ve bunlara karşı FED’in izlediği stratejiler de detaylarıyla ortaya çıkmış oldu. FED’in Lehman sonrasında küresel bazda ortaya çıkan panik havasından tam anlamıyla haberdar olduğu ve buna karşı gelişen ülkelerle swap anlaşmaları yaptığı da görüldü.

ABD ekonomisinden zayıf veriler gelmeye devam ediyor. Cuma günü de mevcut konut satışları tahmin edilen düzeyin altında kaldı. Son iki ay içinde sürekli olarak zayıf kalan veriler, sürpriz endekslerini de son yedi ayın en düşük düzeyine çekmiş durumda (beklenti ile gerçekleşme arasındaki farkı baz alarak hazırlanan endeksler). Şimdilik bu tablo ABD’de yaşanan keskin kış koşullarına bağlanıyor ve fiyatlamalar da bu bağlamda ele alınıyor. Bu nedenle de politika yapıcılar bu tablonun kalıcı olmayacağını, kış koşullarının hafiflemesi ile birlikte olumlu makro ekonomik verilerin gelmeye başlayacağını öngörüyor. Bu bağlamda FED açısından tahvil alımlarının sonlandırılmasına ilişkin planın da kesintisiz birşekilde işlemesi bekleniyor. Ancak, zayıf makro ekonomik veriler, FED’in diğer politika aracı olan sıfır faiz politikasının (ZIRP – zero interest rate policy) daha uzun bir süre kalacağı yönündeki beklentileri kuvvetlendiriyor. Bu da gelişen ülke piyasaları açısından can suyu etkisine yol açıyor.

Türk mali piyasaları Cuma günü iyimser bir seyir izledi. Özellikle de Döviz piyasası... Günün ikinci yarısında gelen yurtdışı kaynaklı dolar satışları ile USDTRY kuru 2.1700 seviyesine varan bir düşüş sergiledi. Zamanlama açısından kurumsal döviz talebinin olmadığı bir saat dilimine gelmesinin bu derece sert bir hareket yol açtığını görüyoruz. Bu sabah USDTRY kurunun yeniden 2.18’li seviyeden işlem görmesi de bu görüşümüzü destekliyor. Bono ve tahvil piyasasında uzun bir süre sonra alıcılı bir seyir gözlemledik. 10 yıl vadeli tahvilde yaklaşık 10 baz puanlık bir düşüş olurken faiz eğrisinin kısa tarafında bu düşüş 20-25 baz puan civarında gerçekleşti.Hisse senedi cephesi göreceli olarak daha az bir tepki verirken BİST-100 endeksi günü sadece %0.3 oranında yükselişle tamamladı. Bono ve tahvil piyasasındaki iyimserlik Türkiye’nin kredi riskine de yansıdı. Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS primi yaklaşık 10 baz puan düşüşle 230 seviyesine, 7 Ocak’tan bu yana en düşük düzeye geriledi.

Yeni haftaya başlarken Çin’den gelen haberlerin piyasalar üzerinde satış baskısına nedne olduğunu gözlemliyoruz. Çin’de bankacılık sektörünün konut ve ilintili sektörlere yönelik kredi arzında kısıntıya gideceğine yönelik haberler, Çin Borsasında %2’ye varan bir düşüşe neden oldu. Çin’de konut fiyatlarının yükselmeye devam etmesi, uzunca bir süredir Çin’li otoriteleri zorluyor. Bankacılık sektörüne ilişkin sorunlar nedeniyle likidite koşullarında kısıntıya gidemeyen Çin’de makro ihtiyati önlemler ile çözüm sağlanması amaçlanıyor. Ancak, bu da Çin’in büyümesini aşaği çekici bir etkiye yol açıyor. Çin büyümesi, sadece kendisi için değil, tüm dünya ekonomisi açısından önem arzediyor. Bu nedenle Çin’den gelen zayıf sinyaller, küresel mali piyasaların görünümünü olumsuz etkiliyor. Tıpkı bu sabah olduğu üzere... Çin borsasındaki kayıpların diğer Asya borsalarında da %1’e varan oranlarda düşüşe yol açtığı, gelişmekte olan ülke borsaları üzerinde hafif bir satış baskısına neden olduğu gözlemleniyor.

Bugün küresel bazda veri gündemi göreceli olarak hafif. ABD’de Chicago ve Dallas FED endeksleri, Almanya’da IFO anket sonucu ile Euro Bölgesi TÜFE enflasyonu yakından izlenecek. Türkiye’de ihale sonuçları takip edilecek. İngiliz Times gazetesinde Türkiye’nin AB üyelik sürecinin askıya alınabileceği haberinin sabah saatlerinde piyasalarda bir miktar etkili olduğunu görüyoruz. Yine de, bu haberin kalıcı olma ihtimali oldukça zayıf. Hazine ihalelerinin sorunsuz geçmesi ile birlikte Türk mali piyasalarında iyimser yönde bir hareket görme ihtimalini kuvvetli buluyoruz. USDTRY kuru Cuma günkü işlemlerde 50 günlük ortalamasının altına indi. Bu hareket, 2.1600-2.1650 aralığına doğru bir harekete işaret ediyor. Bu hareketi bu hafta içinde görme ihtimalimiz kuvvetli.


Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.