Advertisement

Hazine’nin borçlanma ihalelerinde maliyet bir miktar yukarı gelebilir

Dün gece saatlerinde sosyal medyada yayımlanan ses kayıtları, Türk mali piyasalarının ana gündem maddesini teşkil ediyor. Ses kayıtlarına ilişkin olarak gecenin ilerleyen saatlerinde Başbakanlık’tan yalanlama açıklaması gelmiş olsa bile muhalefet partilerinin olağanüstü toplanıp hükümeti istifaya çağırması, siyasi risk algılamalarında bozulmaya neden oldu.
Hazine’nin dün düzenlediği iki tahvil ihracı sonrasında bugün 3, haftaya ise 5 ayrı borçlanma ihalesi düzenleyecek olması ise piyasa modunu daha da bozuyor. Gelişme öncesinde 2.1750 civarından işlem gören USDTRY kuru gece saatlerinde %2 artış kaydederek şu dakikalarda 2.22’li seviyelere kadar yükseldi. Aynı paralelde Türk Lirası’nın Döviz sepeti karşısındaki değeri de 2.64 ile son üç haftanın en zayıf düzeyine geldi.

Oysa ki küresel mali piyasalar oldukça iyimser bir seyir izliyordu. Hisse senedi endekslerinin bir kısmı tarihi zirve seviyelerini görürken bir kısmı ise son dönemin en yüksek seviyelerine gelmiş durumdalar. Ancak, siyasi risk algılamalarındaki bozulma nedeniyle Türk mali piyasaları tüm dikkatini iç siyasi gelişmelere çevirmiş ve bu yönden gelecek açıklamalara odaklamış durumda. Belirsizliğin artmış olduğu bir ortamda Hazine’nin düzenleyeceği üç ayrı tahvil ihracına yönelik talebin güçlü olması beklenmemeli. Dahası bu riskler fiyatlamalara yansıyarak Hazine’nin borçlanma maliyetini de yukarı çekebilir.

Siyasi partilerin bugün düzenleyeceği Meclis grup toplantıları önemli olabilir (TBMM resmi gündemine göre TSİ11:15’te AK Parti, TSİ12:30’da BDP ve TSİ13:30’da CHP grup toplantıları yapılacak). Şu an itibariyle ortada ses kayıtları ile başbakanlığın yaptığı, kayıtların montaj ürünü olup tümüyle gerçek dışı olduğu açıklaması var. Mevcut durumu değiştirecek olası bir haber, açıklama ya da yeni bir kayıt, mali piyasalarda çift yönlü olmak üzere sert dalgalanmalara yol açabilir. Kayıtların, gerçek dışı olduğunu destekleyecek ya da kanıtlayacak bir gelişme piyasalarda hızlı bir toparlanmaya neden olabilecekken aksi yönde bir gelişme ise risk primlerinin daha da artmasına sebebiyet verebilir.

Böyle bir ortamda tahminlerde bulunmak oldukça güçtür zira siyasi risklerin ne ölçüde fiyatlanacağı büyük belirsizlikler içerir. Türkiye ekonomisinin güçlü dinamikleri nedeniyle bu tarz olayların geçmişte olduğu tarzda sert yansımalarda bulunması beklenmemeli. Ancak, zamanlama olarak Hazine’nin rekor sayıda borçlanma ihaleleri düzenlediği bir döneme gelmesi, piyasa yansımasının biraz daha kuvvetli olmasına yol açabilir. Bu arada, Hazine’nin borçlanamaması gibi bir durum söz konusu olmasa da artan risk unsurunun fiyatlamalara girmesi kaçınılmaz olabilir. Yatırımcıların olabildiğince risklerden uzak durmaları gerektiği kanaatindeyiz.


Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.