Advertisement

Bu bağlamda Hazine ihalelerinin başarılı geçeceğini; USDTRY kurunun 2.20 seviyesini test edebileceğini tahmin ediyoruz.

Ukrayna gerginliği dün küresel mali piyasalar üzerinde etkili olan en önemli unsurdu. Küresel risk iştahı olumsuz anlamda etkilenirken yatırımcıların güvenli liman arayışı sonucu Amerikan tahvilleri, kıymetli madenler ve Japon Yeni gibi enstrümanlarda yöneldiği gözlemlendi. Öte yandan, risk sınıfına dahil olan hisse senetleri ile gelişmekte olan ülke paraları değer kayıplarına maruz kaldı. Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı olan Kırım topraklarına asker yığdığına ilişkin haberlere karşılık olarak Batı’nın ekonomik anlamda Rusya’ya yönelik yaptırımlar uygulayabileceği haberleri gündemin ilk sıralarında yer aldı. Bunlara haber kirliliği de (Rusya’nın Kırım’daki Ukrayna askerlerinde teslim olmaları için süre verdiğine ilişkin haber ve yorumlar) eklenince piyasalar tüm gün boyunca baskı altında kaldı. Türk mali piyasaları da bundan olumsuz etkilendi.

BİST-100 endeksi, oldukça düşük işlem hacmine karşılık günü %2.2 oranında kayıp ile tamamlarken USDTRY kuru 2.23’lü rakamlara yükseldi.

Bu sabah saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Putin’in askeri tatbikatlara katılan Rus birliklerinin üslerine dönmeleri çağrısında bulunduğu haberi gündemin ilk sırasını oluşturuyor. Bu haber, Ukrayna kaynaklı kaygıların önemli ölçüde azalacağı anlamına geliyor. Piyasalardaki ilk tepki de bu yönde oldu. Haber öncesinde uluslararası piyasalarda 1350 dolar düzeyinde işlem gören altın fiyatları kısa sürede 1340 dolar/ons düzeyinin altına geriledi. Brent cinsi petrol fiyatı kısa sürede 1 doların üzerinde gerilerken risk sınıfında yer alan hisse senetleri ile para birimleri de hızlı bir değer kazancına maruz kaldı. Türk mali piyasalarında da bu etkiyi rahatlıkla gözlemledik. Haber öncesinde 2.23’lü rakamlardan işlem gören USDTRY kuru hızlı bir şekikde 2.22’nin altına test etti. Açılış itibariyle hisse senedi piyasasının da hatırı sayılır bir oranda yükseliş kaydedebileceği kanaatindeyiz. Rusya-Ukrayna ilişkisi kapsamında yeni bir haber ya da açıklama gelmemesi durumunda tansiyonun hızla azalacağını öngörüyoruz.

Dünün iç kaynaklı en önemli haberi Şubat enflasyon rakamlarıydı. Şubat’ta TÜFE aylık bazda %0.43 artış kaydederken yıllık enflasyon %7.89’a yükseldi.

Gıda fiyatlarındaki artışın oldukça sınırlı kalması (hatta İTO’nun İstanbul bölgesi için açıkladığı yüksek fiyatlara nazira yaparcasına düşük kalması) ile birlikte aylık gerçekleşme beklentilerin altında kaldı. Ancak, gıda etkisi hariç bırakıldığında çekirdek göstergelerdeki olumsuz seyrin korunduğunu gözlemliyoruz. TCMB’nin favori endekslerinden olan H ve I tanımlı endeksler Şubat’ta sırasıyla %0.87 ve %0.70 oranlarında artış kaydederek yıllık bazda %8.63 ve %8.43’e yükseldi (bu seviyelerin son yılların en yüksek düzeyi olduğu not edilmelidir). Bu tablo, enflasyondaki olumsuz görünümün Şubat ayında da korunduğu anlamına geliyor. Yurtiçi üretici fiyatları endeksi de benzer sinyaller veriyor. Şubat’ta %1.38 oranında artış kaydeden ÜFE ile yıllık oran da %12.4’e yükselmiş oldu. İç talebin göreceli olarak yavaş olması nedeniyle üretici fiyatlarında gözlenen maliyet artışının tüketici fiyatlarına yansıması şüphesiz sınırlı olacaktır. Ancak, talebe bağlı olarak bu etkileşimin bir miktar olacağı da gözardı edilmemelidir. Bu çerçevede, ertelenmiş olan doğalgaz ve elektrik fiyat zamlarının etkisi ile 2Ç döneminde yıllık TÜFE enflasyonunun çift hanelere çıkma ihtimalinin hala kuvvetli olduğu kanaatindeyiz. Bu arada, Şubat ayı rakamlarının TCMB’nin para politikası görünümünde anlamlı bir değişime yol açmayacağını, Banka’nın sıkı para politikasına devam edeceğini düşünüyoruz.

Hazine dün düzenlediği iki ayrı ihale ile piyasalardan toplam 5.2 milyar TL, kamudan ise 1.3 milyar TL borçlandı. Ukrayna gerginliğine rağmen ihalelere gelen teklif miktar tatmin edici düzeylerde olurken borçalanma maliyeti beklentilerin haffiçe üzerinde gerçekleşti. Hazine bugün ise üç ayrı borçlanma ihalesi gerçekleştirecek (2 yıl vadeli gösterge, 7 yıl vadeli FRN ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvillerin yeniden ihraçları).

Mart ayında bir ihale daha düzenleyecek olan Hazine’nin Mart genelinde toplamda piyasalardan 14.2 milyar TL borçlanması hedefleniyor. Bu kapsamda bugünkü ihalelerde piyasalardan toplam borçlanma hedefinin yaklaşık 7 milyar TL olacağını hesaplıyoruz. Ukrayna gerginliğinin azalması ve dünkü hafif iyimser enflasyon rakamlarının ardından bugünkü ihalelere yönelik ilginin göreceli olarak daha güçlü olabileceği kanaatindeyiz.

Rusya’nın tatbikattaki askerlerini geri çekme kararının bugün küresel piyasalarda olumlu etkilere yol açacağını tahmin ediyoruz. Kararın ilk yansımalarını da gözlemliyoruz. Bugün yurtdışı kaynaklı veri akışı oldukça sınırlı görünüyor. Türkiye cephesinde ihalelere gelecek talep miktarını izlemekte yarar olabilir. Rusya-Ukrayna cephesinden moralleri bozacak yeni bir açıklama gelmemesi durumunda USDTRY kurunda 2.20 seviyesine doğru bir hareket olabilir. Dün hacimsiz şekilde gerileyen hisse senedi piyasası ise dünkü kayıpların tamamını geri alabilir.Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.