Advertisement

ECB’nin faiz toplantısı günün en önemli gündem maddesini oluşturuyor.

Ukrayna gerginliğinin azalması ve iç tarafta siyasi risk algılamalarının bir miktar da olsa normalleşmesi ile birlikte Türk mali piyasalarında daha dengeli hareketler görmeye başladık. Hazine’nin iki hafta içinde düzenlediği toplam 10 borçlanma ihalesinin sorunsuz geçmesini de bu eğilimi destekleyici rol oynadığı söylenebilir. USDTRY kuru dünkü işlemlerde 2.20 seviyesini aşağı yönde test ederken Türk Lirası’nın (TRY) Döviz sepeti karşısındaki değeri 2.61’lerle son iki haftanın en değerli düzeyine geldi.

BİST-100 endeksi dün %0.7 oranında artarak son yedi iş gününün en yüksek seviyesine ulaştı. Uzun süredir satıcılı bir seyir izleyen bono ve tahvil piyasası yoğun ihraçların tamamlanması ile bir miktar rahatladı. Salı günü itibariyle son zamanların en yüksek düzeyine ulaşan 10 yıl vadeli tahvilin bileşik faizi dün 15 baz puan civarında gerileyerek %10.5 olurken gösterge olarak adledilen tahvilin bileşik faizi de benzer bir hareketle dün %10.8’lere gerileyerek son bir ayın en düşük düzeyini gördü. Bu temkinli iyimserlik Türkiye’nin kredi riskine de yansırken 5 yıl vadeli CDS primi 230 civarında işlem gördü. Sonuç itibariyle, piyasalar üzerinde etkili olan bazı risklerin azalması ya da kaybolması ile piyasalar kendi dinamiklerine dönüp daha makul fiyatlamalar yapmaya başladı.

Şimdi dikkatler kısa vadede ABD’den gelecek makro ekonomik verilere, sonrasında ise 30 Mart’taki seçimlerin sonuçlarına odaklanacak. Kısa vadenin en önemli maddesi ABD’de yarın açıklanacak olan Şubat ayı istihdam raporu olacak. ABD’de Ocak-Şubat aylarında açıklanan ekonomik verilerin büyük bir bölümü beklentilere oranla zayıf kalmıştı. Citibank’ın hazırladığı gerçekleşme ile beklenti arasındaki farkı yansıtan “sürpriz endeksi” ABD açısından son sekiz ayın en olumsuz sinyallerini veriyor.

Verilerin olumsuz gelmesine temel neden olarak ABD’deki olumsuz kış koşulları gösteriliyor. Yoğun kar fırtınası ve son yılların en soğuk kışı nedeniyle ekonomide geçici bir yavaşlama olduğu aşikar... Ancak, bunun kalıcı bir durum mu arzettiği ya da hava koşullarının düzelmesi ile hızlı bir toparlanma mı kaydedeceği hususunda ciddi soru işaretleri var. Amerikan Merkez Bankası (FED) yetkilileri şimdilik bu durumu geçici olarak varsayıyor ve bu nedenle de para politikası uygulamasını değiştirmeden sürdürüyor. Dün gece saatlerinde açıklanan Beige Kitap da olumsuz hava koşullarına rağmen toparlanmanın sürdüğü görüşünü ön plana çıkarıyor. Ancak, dün açıklanan ADP özel sektör istihdamı ya da hizmet sektörü ISM datası beklentilere oranla olumsuz tarafta kalmaya da devam ediyor. Yarın açıklanacak istihdam rakamları da bu çerçeveden ele alınacak.

İç tarafta sosyal medyada yayımlanan ses kayıtlarına piyasaların giderek daha fazla duyarsızlaştığını görüyoruz. Bu da siyasal risk algılamalarının normalleşmesini beraberinde getiriyor. Muhakkak ki, geneli etkileyebilecek önemde bazı ses kayıtlarının mali piyasalarca dikkate alınma ihtimali gözardı edilmemelidir. Ancak, görünen o ki, piyasalar 30 Mart seçimlerinin sonucuna odaklanmış durumdalar. Bu çerçevede yabancı yatırımcıların bakış açısı, seçim sonuçlarının tek parti iktidar modelini koruyup korumayacağı yönünde. Bu kapsamda, AK Parti’nin oy oranının koalisyon ihtimalini ortadan kaldıracak bir düzeyde gelmesi olumlu bir piyasa yansımasına neden olacak gibi. Basına yansıyan anketlerin şu ana kadar bu tabloya işaret ediyor olması da piyasaların dengede kalmasına yardımcı oluyor. Aksi bir gerçekleşmenin seçimler sonrasında piyasalardaki dalga boyunu artıracağı öngörülüyor. Bu bakış açısı yabancı yatırımcılara ait olmakla birlikte iç tarafta kafaların oldukça karışık olduğunu belirtmekte yarar görüyoruz.

Bu sabah Asya piyasalarına iyimser bir havanın hakim olduğunu görüyoruz.
Japon Nikkei endeksi, Japon Yeni’ndeki değer kaybının ihracatçı şirketler üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle %1.6 civarında kazançlarla işlem görüyor. Diğer Asya Borsalarında ise %1’e varan yükselişler gözlemliyoruz.

Amerikan vadelileri hafif artıda işlem görürlerken Avrupa endekslerinin güne sınırlı oranda artışlarla başlaması bekleniyor. Bugün yurtdışı kaynaklı gündemin en önemli maddesi Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz toplantısı olacak. Kararın TSİ14:45’te verileceği ve Başkan Draghi’nin TSİ15:30’dan itibaren başlayacağı basın toplantısı piyasalara yön verecektir. Euro Bölgesi’ndeki zayıf ekonomik performans nedeniyle ECB’nin faizlerde indirime gitmesi ya da likidite genişlemesi yönünde bir adım atması talep ediliyor. Ayrıca, son dönemde sıklıkla dile getirilen negatif faiz oranı da bugünün toplantı gündeminde yer alacaktır. Ancak, bu beklentilerin son birkaç toplantı öncesinde de var olduğu düşünülürse piyasaların daha çok “bekle-gör” tarzında bir strateji izleme ihtimalinin daha kuvvetli olduğu kanaatindeyiz. Öte yandan, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve fabrika siparişleri ile birçok FED bölge başkanının konuşması da takip edilecek.

EURUSD paritesi açısından 1.3800’in üzerinde bir gün sonu ya da 1.3830 üzerine bir hareket ihtimali, görünümde önemli bir teknik değişime işaret edebilir. Aşağıda ise 50 ve 100 günlük ortalamaların geçtiği 1.3640-60 seviyesi önemli olacaktır. ECB’den faiz indirimi ya da niceliksel bir genişleme yönünde açıklama gelmesi durumunda yukarı yönde belirttiğimiz seviyeler test edilecektir. Aksi yönde, ECB’nin herhangi bir adım atmaması ise aşağı yönlü bir harekete önayak olacaktır. ECB’nin genişlemeci bir politika izlemesi Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomiler açısından olumlu bir sinyal teşkil edebilir. USDTRY kurunda ise bugünkü işlemlerde 2.20 seviyesinin altının test edilmesi olası duruyor.Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.