Advertisement

USDTRY kurunun 2.16’lı seviyelere gelmesi durumunda pozisyon kapama amaçlı dolar alımı yapılabilir.

Ukrayna gerginliğinin azalması ve iç tarafta siyasi risk algılamalarının bir miktar da olsa normalleşmesi ile birlikte Türk mali piyasalarında dün iyimser bir performans kaydedildi. Hazine’nin düzenlediği toplam 10 borçlanma ihalesinin sorunsuz sonuçlanması da bu eğilimde etkili oldu.
TCMB’nin faiz artırımından bu yana birçok kez olumlu bir görünüm sergilemek isteyen ancak birbirinde farklı haber ve gelişmeler nedeniyle bu amacına bir türlü ulaşamayan Türk mali piyasalarının bugünlerde yine iyimser bir hareket peşinde olduğunu gözlemliyoruz. Umarız bu sefer yine olumsuz bir haberle bu eğilim yarıda kesilmez. ABD’de bugün açıklanacak olan ve kritik öneme haiz olan Şubat ayı istihdam raporu mevcut iyimser seyri destekleyen mi ya da köstekleyen bir özellik mi kaydedecek, bekleyip göreceğiz.

Ancak, bugüne geçmeden dünü kısa bir şekilde özetlemek gerekirse... Sabah saatlerinde 2.21’e yakın bir seviyede işlem gören USDTRY kuru ilk önce 2.20’yi aşağı yönde kırdıktan sonra ivme kazanıp 2.1800’e varan bir düşüş kaydetti. Bu eğilimde EURUSD paritesindeki yükselişin etkisi yadsınamazdı. Bununla birlikte Türk Lirası’nın (TRY) Döviz sepeti karşısındaki değeri
2.6040 ile son iki haftanın en değerli seviyesine gelmiş oldu. Hisse senedi piyasasında işlem hacmindeki artışla birlikte alımlar genele yayılırken BİST-100 endeksi günü %0.9 artışla tamamladı. Bono ve tahvil piyasasında göreceli olarak yatay bir eğilim kaydedilirken faizlerin düzeyinde anlamlı bir değişim olmadı. Türkiye’nin kredi riskindeki düzelme dün de devam ederken 5 yıl vadeli CDS primi 225 baz puan ile son iki haftanın en düşük düzeyine geriledi.

Dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz toplantısı günün en önemli gündem maddesi idi. Genel anlamda bir beklenti ön plana çıkmasa da ECB’nin parasal genişleme şeklinde bir adım atabileceği tahmin ediliyordu. Zira, AB Bölgesi’ndeki ekonomik tablonun zayıf kalmaya devam etmesi ve geçen ay boyunca birçok ECB üst düzey yetkilisinin işaret etmesi nedeniyle dünkü toplantıya yönelik beklentiler pek de boş değildi. ECB uzun bir süredir olduğu üzere herhangi bir adım atmazken Başkan Draghi de kendine ayrılan zaman diliminde yaptığı konuşmada net bir sinyal vermekten imtina etti. Her zaman olduğu üzere tüm opsiyonların masanın üzerinde olduğuna dikkat çekip faizlerin uzunca bir süre düşük seviyede tutulacağını yineledi. Bu açıklamalar, Euro’nun değer kazanmasını desteklerken EURUSD paritesi de teknik anlamda direnç seviyelerini aşarak 1.3870’e varan bir yükseliş kaydetti. ECB’nin etkisi sadece döviz piyasası ile sınırlı kalmazken Euro faizlerini de yukarı itti. Mesela, 3 yıl vadeli Euro swaplar açıklama sonrasında yaklaşık 6 baz puan yukarı çıktı. Avrupa hisse senedi piyasaları ise Draghi’den umduğunu bulamasa da küresel iyimserliğin desteği ile günü sınırlı oranlarda yükselişle tamamladı.

Bugünün en önemli gündem maddesi ABD’de TSİ15:30’da açıklanacak olan Şubat ayı istihdam raporu olacak. Son aylarda olumsuz kış koşulları nedeniyle zayıf kalan istihdamın bu ay da aynı etkiden dolayı bir miktar zayıf kalabileceği tahmin ediliyor. Bloomberg’in düzenlediği ankete göre tarım dışı bordrolu çalışan sayısının 150bin artması, işsizlik oranının ise %6.6’da kalması bekleniyor. Son günlerde gelen makro ekonomik verilerin istihdama ilişkin alt kırılımları, istihdam rakamlarının bu ay da zayıf geleceğini gösteriyor. Beklentilere göre daha zayıf bir gerçekleşme küresel risk iştahını olumlu etkileyebilir. Ama, beklentilerin üzerinde bir iyileşme olması durumunda, hele ki 200bin’in üzerinde bir tarım dışı bordrolu çalışan sayısı gelirse ABD Doları’nın değer kazandığı bir eğilime şahit olabiliriz. Bununla birlikte, ilk olasılığını daha kuvvetli olduğu kanaatindeyiz.

Türk mali piyasalarında son üç gündür yaşanan iyimser havanın devam edip etmeyeceği Amerikan verisine bağlı olacak. Zayıf bir Amerikan verisi ile 2.17 seviyesinin altına inebilir, Borsadaki yükseliş bir miktar ivme kazanabilir. Aksi durumda ise, Amerikan verisinin ne kadar kuvvetli geldiğine paralel olarak TRY cinsi yatırım enstrümanlarında satış baskısı izlenebilir. İç kaynaklı siyasi riskler son birkaç gündür mali piyasalar üzerinde daha az etkili oluyor. Ancak, seçimlerin yapılacağı 30 Mart tarihi yaklaştıkça bu riskin fiyatlamalara daha fazla yansıtılabileceği kanaatindeyiz. Bu nedenle, USDTRY kurundaki düşüşün sert olduğu dönemlerde döviz alım ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Mesela, bugün için bu görüşle uyumlu bir seviye vermek gerekirse, Amerikan datasının zayıf kalması durumunda USDTRY kurunun 2.16’lı seviyelere gelmesi durumunda pozisyon kapama amaçlı dolar alımı yapılabilir.


Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.