Advertisement

30 Mart seçimlerine kadar Türk mali piyasalarındaki dalga boyunun yüksek seyretme ihtimali yüksek

Cuma günü ABD'den gelen güçlü istihdam raporunun ardından haftasonu ve bu sabah Çin ve Japonya'dan gelen zayıf makro ekonomik veriler küresel risk iştahını olumsuz yönde etkiledi. Güçlü Amerikan verisi, Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) tahvil alımlarına aynı hızla devam edeceğine işaret ettiğinden dolayı olumsuz etkilerde bulundu. Çin'de dış ticaret dengesinin fazla vermesi beklenirken gerçekleşmenin yüksek miktarda açık yönünde gelmesi endişe vericiydi. Bir yandan Çin bankacılık sektörüne ilişkin endişeler, diğer yandan Çin büyümesinin küresel ekonomiler açısından olumlu olması gibi nedenlerden ötürü Çin ekonomisine yönelik olumsuz makro göstergeler, piyasalar tarafından olumsuz karşılanıyor. Japonya’da ise büyümenin beklentilerin altında kalması benzer yönde bir etkide bulundu.

Japonya’da Abenomics olarak adlandırılan ve ultra genişlemeci bir para politikası ile büyümeyi amaçlayan uygulamaların istenildiği derecede sonuç vermiyor olması yatırımcıları kaygılandırıyor. Ekonomik açıdan olumsuz sinyaller içeren bu verilere Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin tırmanması da eklenince küresel mali piyasaların yeni haftaya olumsuz bir görünümle başladıklarını gözlemliyoruz. Asya’da hisse senedi endekslerinde yüksek oranlı kayıplar görülüyor. Çin endeksi %3 civarında ekside işlem görürken diğer bölge endekslerinde %2’ye varan oranlarda düşüş görüyoruz.
Gelişmekte olan ülke para birimleri ile emtia fiyatları da baskılanırken Asya’da başlayan satış baskısının gün boyunca tüm zaman dilimlerine de yansıyacağı tahmin ediliyor.

Türk mali piyasaları da doğal olarak bu eğilimin dışında kalamıyor. Öncelikle, Cuma günü açıklanan Amerikan verileri Türk mali piyasalarında birkaç gündür gözlenen iyimserliğine sona ermesine neden olmuştu. USDTRY kuru 2.20’lere doğru bir hareket kaydederken BİST-100 endeksi ise günü %1.4’lük bir oranda düşüşle tamamlamıştı. Bu sabah saatleri itibariyle olumsuz Asya verilerinin USDTRY kurunu 2.2150’ye kadar ittiğini görüyoruz.

BİST-100 endeksi ise Asya’dan miras kalan olumsuz tablo ile birlikte güne hatırı sayılır bir oranda kayıplar başlayabilir. Bugün TSİ10:00’da açıklanacak olan Ocak ayı sanayi üretim rakamları yakından izlenebilir.

Avrupa cephesinde de gün içerisinde sanayi üretim verilerinin belirleyici olacağını söyleyebiliriz. Dikkatler Kırım özelinde Rusya-Ukrayna ilişkileri üzerinde olmayı sürdürecek. Şu an itibariyle tansiyon tehlikeli boyutlarda olmasa da Batı’dan gelen açıklamalarda Rusya’nın müdahalesinin kabul edilemez olduğunun vurgulanması, önümüzdeki günler içerisinde tansiyonda sert yükselişler olabileceği sinyali veriyor. Rus mali piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı olacağından dolayı doğrudan etkilerini göremeyeceğiz. Ancak, araladında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan piyasaların bu endişeleri bir nebze de olsa yansıtacağinı düşünüyoruz.

USDTRY kuru geçen hafta Cuma gününe kadar düşüş yönünde bir seyir izleyerek 2.18’e kadar inmişti. Sonrasında gelen olumsuz makro ekonomik veriler ile bu dakikalarda 2.2150 civarında bir hareket görüyoruz. USDTRY kurunun TCMB’nin agresif faiz artırımının ardından 2.18-2.24 geniş bandı içerisine oturduğunu görüyoruz. Ancak, dalga boyunun hala yüksek seviyelerde bulunması pek de sağlıklı olmayan bir duruma işaret ediyır. Buna neden olarak siyasi riskleri ön plana çıkarabiliriz. 30 Mart seçimleri öncesinde var olan siyasi risklerden ötürü yatırımcıların Türk Lirası (TRY) cinsinden yatırım araçlarında yüklü bir pozisyon almaktan imtina ettiklerini gözlemliyoruz. Bu tablo, seçimler sonuçlanana kadar da devam edebilir. Bu ortamda yatırımcıların ilave riskler almak yerine mevcut risklerini azaltmak yönünde bir eğilim kaydetmeleri anlamlı olacaktır.


Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.