Advertisement

Seçimler yaklaşırken yatırımcıların riskli pozisyonlardan uzak durmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Ukrayna-Rusya gerginliği, Çin ekonomisine ilişkin endişeler ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi'nin açıklamaları nedeniyle küresel mali piyasalar baskı altında kalmayı sürdürüyor. Ukrayna ile Rusya arasında Kırım özelinde yaşanan gelişmelerin küresel anlamda güvenlik kaygılarını artırabileceğine yönelik algılamalar, yatırımcıları güvenli liman arayışına itiyor. Bu çerçevede altın, Amerikan Doları, Amerikan tahvilleri ve Japon Yeni tercih ediliyor. Mesela, altının uluslararası piyasalardaki değeri dün itibariyle 1375 dolar/ons ile son altı ayın en yüksek düzeyine ulaştı.
Mesela, Amerikan 10 yıllık tahvil faizi %2.63 ile son günlerin en düşük düzeyine geriledi. Dün sabah sert bir yükseliş kaydeden EURUSD paritesi, gece saatlerinde aynı şekilde yönünü aşağı çevirdi. Bu hareketlerin tamamı yatırımcıların risklerden uzak durmak adına güvenli liman arayışının sonucuydu.

Türk mali piyasaları ve bu piyasalara ilişkin yatırım enstrümanları da riskli varlıklar arasında yer alıyor. Bunun temel nedeni yüksek cari işlemler açığı ve beraberindeki yüksek dış borçlanma ihtiyacıdır. Buna ilave olarak son günlerde daha da bozulan siyasi risk algılamaları ile yakın coğrafyamızda yaşanan jeopolitik riskler de bu algıyı kuvvetlendiriyor. Bu nedenlerden ötürü, küresel piyasaların satış baskısına maruz kaldığı dönemlerde Türk mali piyasaları daha da sert satışlara sahne olabiliyor. Mesela, dün öğle saatlerine doğru 2.21'lere varan bir düşüş kaydetmiş olan USDTRY kuru sonrasında bozulan algılamalar sonucu şu dakikalarda 2.24'lü rakamlardan işlem görüyor. Bunda şüphesiz EURUSD paritesindeki düşüşün de katkısı var.

EURUSD paritesinin 1.40 seviyesine yaklaşması sonucu ECB Başkanı Draghi'den sözlü bir müdahale geldi. Draghi, ECB'nin geleceğe yönelik kılavuzluk yapma özelliği sayesinde faizlerin düşük seviyelerde kalmaya devam edeceğini ve Euro'daki değerlenmenin de tersine döneceğini belirtti. Euro Bölgesi faizleri ile diğer para birimlerinin sunduğu faizler arasındaki farkın önümüzdeki dönemde Euro lehine daha da azalacağını belirter Draghi, bunun da Euro'nun zayıflamasına neden olacağını savundu. Açıklama öncesi 1.3960 seviyesine varan bir yükseliş kaydetmiş olan EURUSD paritesi, sonrasında hızlı bir düşüş ile şu an itibariyle 1.3850'lere gelmiş durumda. ECB cephesinden yapılan sözlü müdahalelerin sadece geçici etkiler yaptığını gözlemledik. Bu nedenle Draghi'nin dünkü açıklamaları da somut politika adımları ile desteklenmedikçe kalıcı bir etkiye yol acmayacağı kanaatindeyiz.

Sabah saatlerinde Asya piyasalarında sert bir satış baskısının hakim olduğunu gözlemliyoruz. Endekslerde önemli oranlarda kayıplar ön plana çıkarken Japon Nikkei endeksinin %3 ile liderlik yaptığını görüyoruz.

Amerikan vadelileri ekside işlem görürken Avrupa piyasalarının da güne benzer bir seyirle başlaması bekleniyor. Bugun Almanya'da TÜFE enflasyonu, ABD'de ÜFE enflasyonu ve Tüketici Güven Endeksi yakından takip edilecek.

Türk mali piyasaları da güne bu kapsamda satıcılı bir seyirle başlayacak.
USDTRY kuru açısından 2.25 seviyesi önemli. Bu seviyenin üzerine çıkılması durumunda teknik olarak daha ivmeli bir yükseliş ihtimali belirebilir.

Hisse senedi piyasasının bugun satıcılı bir gün geçireceğini ve genel havanın temkinli olacağını düşünüyoruz. Son günlerde kaleme aldığımız satırlarda 30 Mart seçimleri yaklaşırken yatırımcıların risklerden uzak durmaları gerektiği tavsiyesinde bulunuyorduk. Bu görüşümüzü koruyoruz.
Risklerden uzak durmaları ve mevcut risklerı azaltmaları gerektiği kanaatindeyiz.


Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.