Advertisement

Piyasaların orta vadeli seyri açısından AK Parti'nin izleyeceği söylem ve politikalar etkili olacaktır.

Mali piyasalar hafta boyunca içeriden ve dışarıdan gelecek ekonomik veri ve gelişmelere odaklanacaktır.

Seçim sonuçları, Türk mali piyasaları üzerinde belirleyici olan temel unsur... Dün gece saatlerinde sizlerle paylaştığımız görüşleri aynen koruyoruz. Seçim sonuçlarına ilişkin olarak dört maddede sıraladığımız görüşlerimiz üzerinde kamuoyunda da genel bir mutabakat olduğunu gözlemliyoruz. Yakın geleceğe yönelik siyasi senaryolara ilişkin sıraladığımız üç maddenin ilkinde değişiklik yapmamız gerektiği kanaatindeyim. Mevcut seçim aritmetiğinin AK Parti'yi tek başına iktidar kılmaya devam edecek bir yapıya işaret etmesinden dolayı genel seçimlerin erkene çekilme ihtimalinin kuvvetli olduğunu düşünmeye başladık. Önümüzdeki günlerde açıklanacak bir karar ile genel seçimlerle cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birleştirilme ihtimali artmış durumda. Bu yönde bir kararın piyasalar açısından olumlu karşılanabileceği kanaatindeyiz zira siyasi anlamda belirsizliklerin 2015 yılına taşınmayacak olması, piyasaların hoşuna gidecek bir senaryo olacaktır. Piyasaların seyrine yönelik olarak sıraladığımız üç maddeyi de önemli bir değişiklik kaydetmeden koruma kanaatindeyiz. Yine de geçen birkaç saat içerisinde bu maddeleri biraz daha detaylandırmak mümkün hale geldi.

1) Seçim sonuçları, kısa vadeye yönelik belirsizlikleri ortadan kaldırdı.
Tek parti iktidar modelinin bir süre daha devam edeceğinin kesinleşmiş olması, siyasi istikrar olarak yorumlanacağından dolayı piyasalarca olumlu karşılanacaktır.

2) Gezi olayları ile başlayan ve 17 Aralık sürecinde ivme kazanan yüksek tansiyon, seçim sonuçları ile birlikte biraz gevşeyecektir. Ancak, Başbakan'ın balkon konuşması, öncekilerin aksine daha sert ve daha az kucaklayıcı olmasından dolayı yakın gelecekte yüksek tansiyonun sürebileceği endişelerine yol açabilir. Bu nedenle de, mali piyasaların kısa vadede kaydedeceği iyimserlik sınırlı kalabilir. Daha çok Başbakan'ın söylemi ve iktidar partisinin atacağı adımlar, piyasaların yakın gelecekteki seyri açısından önemli olacaktır.

3) Sosyal medyaya erişimin sınırlandırılması özelinde ön plana çıkan özgürlükler hususunda hükümetin izleyeceği politikalar ve atacağı adımlar önemli olacaktır. Bu unsur piyasaların kısa vadeli seyrinden ziyade orta-uzun vadede doğrudan yabancı yatırımcıların kararları açısından önemli olacaktır.

Seçimlerin sona ermesinin ardından piyasaların kısa vadede iyimser bir seyir izleyeceğini belirtmiştik. İlk rakamlar bu görüşü teyit ediyor.

USDTRY kuru 2,1600 seviyesine gerileyerek son üç ayın en düşük düzeyine geldi. Türk Lirası'nın Döviz sepeti karşısındaki değeri 2.56'lar ile bu yılın en düşük seviyesine geldi. BİST-100 endeksi 70'binli rakamlara yükselerek bu yılın en yüksek düzeyini gördü. Bono ve tahvil piyasasında henüz anlamlı bir işlem görmesek de bir miktar gevşeme olabileceğini düşünüyoruz.

Önümüzdeki günlerde dikkatler bir yandan AK Parti'den gelecek açıklamalar diğer yandan ise makro ekonomik gündeme odaklanacaktır. Ekonomik gündemde TÜİK'in bugün açıklayacağı 4Ç03 GSYH büyümesi ile Perşembe günü açıklayacağı Mart ayı enflasyon rakamları iç tarafta öne çıkıyor. Hazine Müsteşarlığı'nın bugün ve yarın düzenleyeceği beş ayrı borçlanma ihalesi önem arzediyor. Dış tarafta Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günkü faiz toplantısı ile ABD'de Cuma açıklanacak istihdam rakamları önemli olabilir.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Cuma günü açıklaması muhtemel Türkiye değerlendirme görüşü de gündemin ilk sıralarında yer alıyor.Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.