Advertisement

ABD’de perakende satışlar, Almanya’da ZEW endeksi, Türkiye’de ise ödemeler dengesi istatistikleri takip edilecek.

Küresel mali piyasaların gündeminde önemli sayılabilecek nitelikte bir haber ya da beklenti bulunmuyor. Bu kapsamda, belki de, son ayların en sakin günlerini geçiriyoruz. Gündemin sakin olması, yatırımcıların risk iştahında artışa neden olup piyasaların iyimser bir eğilim kaydetmesini de beraberinde getiriyor. Özellikle de hisse senedi piyasalarında... Amerikan hisse senedi endeksleri dün, son günlerde olduğu üzere, tarihi zirvesini bir adım daha yukarı taşıdı. Teknoloji şirketlerinde yoğunlaşan alımlar sonucunda Nasdaq bileşik endeksi %1.8 oranında artış kaydederken S&P500’deki günlük artış oranı ise %1’de kaldı. Avrupa genelinin göstergesi olan Stoxx600 endeksi dün itibariyle son 6.5 yılın zirvesine çıkarken dünya geneli açısından önemli bir gösterge olan MSCI dünya endeksi ise tarihinin en yüksek düzeyini gördü. Bu eğilim, daha düşük bir oranda da olsa, gelişmekte olan mali piyasalarda da izleniyor. Bu kapsamda, MSCI gelişmekte olan ülkeler Borsa endeksi dün son bir ayın zirvesini gördü. Bu tablonun ardındaki temel neden bir yandan Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) mevcut gevşek para politikasını tahmin edilenden daha uzun süre koruyacağına ilişkin kuvvetlenen algılamalar, diğer yandan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasında Haziran’da gevşeme yönünde adım atabileceği görüşü yer alıyor. Buna ilave olarak Çin’in genişlemeci bir politikaya gidebileceği yönündeki açıklamaları da not etmekte yarar var. Küresel bazda likidite koşullarının bir süre daha olumlu olacağı algısı, yatırımcıları getiri peşinde koşmaya itiyor.

Türkiye, sunmuş olduğu yüksek getirinin yardımıyla, bu likidite oyununun tam da ortasında yer alıyor. Geçen hafta içerisinde, Japon ev hanımlarının yüksek getiri peşinde koşarken 2014 yılında en çok tercih ettikleri para biriminin Türk Lirası olduğunu rakamlarla belirtmiştik. Yerel seçimler öncesi var olan siyasi tansiyonun azalmasının da desteği ile Türk mali piyasalarında son yedi hafta içerisinde olumlu bir eğilim kaydediliyor.

USDTRY kuru 2.07’li rakamlarla son altı ayın en düşük düzeyine gerilerken BİST-100 endeksi ise 76bin endeks ile benzer bir görünüm arzetti. Yıllık TÜFE enflasyonu çift haneye giderken 10 yıllık tahvil faizinin geçen hafta içerisinde %9.1’e kadar gerilemesini de bu kapsamda değerlendirmekte yarar var. Ancak, son günlerde Türk piyasalarında bir miktar yorgunluk gözlemliyoruz. Mesela dünkü işlemlerde küresel risk iştahı oldukça canlı olmasına rağmenTürk Lirası, Döviz sepeti karşısında ufak bir oranda değer yitirdi. Bono ve tahvil piyasasında, 10 yıllık tahvilin bileşik faizi yaklaşık 20 baz puanlık yükselişle %9.5’e geldi. BİST-100 endeksi ise dünya borsalarının önemli artışlar kaydettiği bir günde sadece %0.5 oranında yükseliş kaydedebildi. Türk piyasalarındaki yorgunluğun ardındaki temel nedeni, son iki ay içerisindeki değerlenme ile gelinen seviyelerin kar realizasyonu ihtiyacı doğurması olarak özetleyebiliriz. Ayrıca, TCMB’nin Mayıs toplantısında faizlerde ölüçülü de olsa indirime gidebileceği beklentisinin de etkili olduğu kanaatindeyiz. Bu kapsamda Türk mali piyasalarında Mayıs ayının ikinci yarısında anlamlı oranda bir kar realizasyonu olma ihtimalini gözardı etmemekte yarar var. Son günlerde, döviz açık pozisyonları olan kurumlara yönelik çağrımız da bu kapsamda değerlendirilmelidir.

Bu sabah Asya piyasalarına olumlu bir hava hakimken Japon hisse senedi endeksi %2 ile zirveyi çekiyor. Bu iyimser havanın gün içerisinde Avrupa ve Amerika’ya da yansıma ihtimali kuvvetli. Bugün ABD’de açıklanacak olan perakende satışlar, Almanya’da ZEW tüketici güven endeksi ve birçok Avrupa ülkesinin tahvil ihraçları yakından izlenecektir. Türkiye’de ise Mart ayı ödemeler dengesi istatistikleri takip edilecek. Reuters’in düzenlediği ankete göre cari işlemler dengesinin Mart ayında 3.2 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. Gerçekleşme ile tahmin arasındaki farkın yüksek olması, piyasa yansımasına neden olabilir.

Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.