Advertisement

TCMB, faiz indirimlerine devam edeceği sinyalini verdi.

Bugün ABD’de açıklanacak PCE enflasyonu yakından izlenecek.

Dünün piyasalar açısından en önemli haberi ABD’den gelen zayıf büyüme rakamlarıydı. Amerikan ilk çeyrek GSYH’si %2.9 oranında daralarak oldukça negatif bir tabloya işaret etti. Piyasa beklentileri eksi %1.8 etrafında yoğunlaşırken revizyon öncesi rakam ise eksi %1.0 idi. Krizin en derinden hissedildiği 1Ç09’daki daralma sonrasında en kötü tabloya işaret eden bu durum dünkü işlemler üzerinde bir miktar belirleyici oldu. Ancak, etkinin boyutu korkulduğu derecede yüksek olamadı zira ABD’de yılın ilk çeyreğinde olumsuz kış koşullarının ciddi bir şekilde etkili olduğu ve ekonomik aktivite üzerinde de zarar verici bir etkide bulunduğu biliniyordu. Ayrıca, yılın ikinci çeyreğinde önemli bir toparlanma olduğu da rakamlara yansımış durumda. Yine de dün açıklama sonrasında piyasalarda hareketlilik yaşandı.

Amerikan 10 yıllık tahvil faizi %2.55’e gerilerken EURUSD paritesi ise 1.3650’ye doğru bir yükseliş kaydetti. Data ile birlikte Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) politika duruşunu neden gevşek tuttuğu anlaşıldığından ve önümüzdeki dönemde de gevşek tutmaya devam edebileceği algısı oluştuğundan dolayı küresel risk iştahı üzerinde olumlu etkide bulundu. Gelişmekte olan ülke Borsaları ile para birimleri değer kazandı. Bu kapsamda Türk mali piyasaları da data sonrasında iyimser bir seyir izledi. USDTRY kuru 2.13 seviyesini aşağı yönde test ederken hisse senedi piyasasında %1’ye yakın olan kayıplar geri alındı.

Türkiye tarafında, TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından düzenlediği ekonomistler toplantısı takip edildi. Toplantıya katılanların görüşleri paralelinde TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği algısının kuvvetli olduğunu görüyoruz. Dünkü bültende belirttiğimiz üzere TCMB’nin enflasyon görünümünde önemli bir iyileşme olana kadar faiz koridorunu koruyacağı ancak politika faizini indirmeye devam edeceği görüşü hakim. Bu çerçevede, şu an %8.75’te olan politika faizinin kısa vadede gecelik borçlanma faizinin bulunduğu %8 seviyesine getirilme ihtimali kuvvetli. Enflasyon görünümünde iyileşme olması durumunda ise faiz koridorunun belirgin bir şekilde aşağı çekilmesi mümkün olacaktır. Bu görünüm, piyasa beklentileriyle uyumlu olmasından ötürü herhangi bir piyasa yansımasına neden olmadı. Haftaya açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarının göstereceği yön paralelinde para politikasına ilişkin beklentiler de şekillenecektir. Enflasyonda anlamlı bir iyileşme olması durumunda TCMB’nin faiz indirimlerine radikal şekilde devam edeceği görüşü oluşacağından dolayı piyasalar üzerindeki yansıması da sert olabilir. Aksi durumda, politika faizinin %8’in altına inmesi zor görülecek ve bu da ikincil piyasa faizleri ile swap faizleri üzerinde yukarı yönlü bir harekete neden olabilir.

Küresel likidite koşullarının küresel piyasalar üzerinde belirleyici olduğunu biliyoruz. Mesela, dün ABD’de açıklanan büyü(yeme)me rakamı oldukça korkutucu olmasına rağmen hem Amerikan hem de diğer gelişmekte olan ülke borsaları üzerindeki etkisi olumlu oldu! Zira, FED’in gevşek para politikasını devam ettireceği, böylelikle de likidite sarhoşluğunun korunacağı algılamasına neden oldu. Bu nedenle yurtdışı kaynaklı makro ekonomik veri akışına önem atfedilmesi gerektiğini biliyoruz. Bu çerçevede ABD’de bugün açıklanacak olan kişisel gelir ve harcama verileri ile bu verilere ilişkin enflasyon göstergesi (PCE – kişisel tüketim harcamaları) ile haftalık işsizlik maaşı başvuruları yakından takip edilecektir. Bu datalar içerisinde yıllık çekirdek PCE enflasyonunun ne olacağını izlemekte yarar var. Şu an itibariyle %1.4 olan ve bugünkü rakamla %1.5’e yükselmesi beklenen enflasyon verisinden daha yüksek bir artış olması piyasalardaki iyimserliği zedeleyebilir. Aksi durumda ise iyimserlik tam gaz devam edecektir.


Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.