Advertisement

ABD'de yarın Yellen'in konuşması, Perşembe ise istihdam raporu önemli

Küresel mali piyasalardaki iyimserlik korunurken Türk mali piyasaları bir yandan yaz etkisi diğer yandan ise Ramazan ayının vermiş olduğu dinginlik ile göreceli olarak sakin bir seyir izledi. Dün, 2014 yılı ilk yarısının son işgünü olması nedeniyle bilanço hareketi cinsinden bazı işlemler görsek de genel anlamda fiyatlarda önemli bir değişim olmadı. USDTRY kuru 2.12 civarında salınırken BİST-100 endeksi önceki gün kapanışına göre anlamlı bir değişim kaydetmedi. Bono ve tahvil piyasası ile diğer alternatif finansal enstrümanlarda da benzer bir eğilim kaydedildi. Küresel likidite koşullarında ya da iç siyasi ortamda önemli bir risk artışı olmamasi durumunda Türk mali piyasalarının yaz aylarını sakin gecirme ihtimali kuvvetli. Bununla birlikte, Türkiye açısından risk teşkil edebilecek birçok ekonomik, siyasal ve diplomatik unsur olduğunu da not etmekte yarar görüyoruz.

Dün Türk mali piyasaları açısından en önemli gelişmenin kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından yapılan açıklama olduğu kanaatindeyiz. Her ne kadar piyasalar pek tepki vermese de... Kredi derecelendirme kuruluşu, Irak'ta meydana gelen gelişmelerin, ekonomik anlamda, Türkiye'nin kredi notu üzerinde baskı yaratabileceğine işaret ederek anlamlı bir uyarıda bulundu. Irak'ın bir yandan Türkiye'nin en büyük net ihracat pazarı olması, öte yandan petrol fiyatlarında yaşanan sert yükselişin ekonomik anlamda birçok olumsuz etkisinin olması, bu yönde bir açıklamaya sebep olmuş olabilir. Kredi notu olarak yatırım yapılabilir ülke sınıflandırmasının ilk basamağında olan bir ülkenin bu yönde bir uyarı ile karşılaşmasının önemsenmesi gereken bir husus olduğunu düşünüyoruz. Ancak, son dönemde sıklıkla dillendirdiğimiz üzere aşırı likidite genişlemesi nedeniyle küresel bazda birçok riskler görmezden gelinebiliyor. Ancak, likidite koşullarının normalize olması durumunda bu risklerin karnede alt alt sıralarınması ve bu paralelde de bir piyasa etkisi olması kaçınılmaz olabilir. Bundan ötürü hanehalkı ve şirketlerin orta ve uzun vadeli bir yaklaşım ile risklere karşı korunmalarının faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Bugün iç tarafta gündemin bir numaralı maddesi Başbakan Erdoğan'ın Grup'ta yapacağı açıklamalar olacak. Geçen hafta yapılan açıklama ile Ak Parti'nin cumhurbaşkanlığı adayının bugün açıklanması bekleniyor. Piyasalardaki genel beklenti, Başbakan Erdoğan'ın adaylığı yönünde bir açıklama olacağı yönünde... Özellikle de hafta sonunda Cumhurbaşkanı Gül'ün yaptığı açıklama sonrasında. Bununla birlikte, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olması durumunda olası hükümet ve başbakan senaryoları da büyük bir merak uyandırıyor. Bugünkü açıklamada buna yer verilip verilmeyeceğini bilmiyor olsak da yakın siyasi gelecek açısından önemli bir konuşma olacağını belirtmekte yarar görüyoruz. Piyasaların, sürpriz bir aday ismi gelmemesi durumunda anlamlı bir tepki vermeyeceğini öngörüyoruz.

Küresel anlamda bu hafta boyunca mali piyasalar üzerinde etkili olabilecek unsurları sıralarsak, ABD'de yarın merkez bankası başkanı Yellen'in yapacağı konuşma ile Perşembe günü açıklanacak istihdam raporu yakından izlenecektir. Türkiye'de ise Perşembe günü açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamları takip edilecektir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere küresel likidite bolluğu nedeniyle piyasaların kısa vadede olumlu kalmaya devam edeceğini ancak uzun vadeli görünüm açısından birçok riskin birikmeye başladığını düşünüyoruz.Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.