Advertisement

Siyasi belirsizlikler nedeniyle Türk mali piyasaları bir miktar negatif ayrışabilir.

FED Başkanı Yellen'in açıklamaları yakından takip edilecek.

Küresel mali piyasalardaki iyimserlik tam gaz korunurken (dün Amerikan hisse senedi endeksleri yeni tarihi zirveleri görürken bu sabah Asya'da MSCI bölge endeksi 6 yılın zirvesinde işlem görüyor) Türk mali piyasaları ise dünkü işlemlerde anlamlı sayılabilecek bir oranda kar realizasyonuna sahne oldu. BİST-100 endeksi günü %1.7 oranında düşüşle tamamlarken USDTRY kuru da 2.13 seviyesine doğru bir yükseliş kaydetti. Bono&tahvil faizlerinde de hafif çapta yukarı yönlü bir hareket yaşandı. Satış dalgasının Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin açıklamanın hemen sonrasında gelmesi, piyasaların siyasi belirsizlik ve riske karşı tepkisi olarak yorumlandı. Cumhurbaşkanlığı seçim(ler)inin tek başına büyük bir belirsizlik yaratması beklenmiyor. Ancak, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması durumunda ortaya çıkacak hükümet modelinin ve buna bağlı olarak ekonomi yönetiminde kimlerin olacağına yönelik belirsizliklerin etkili olduğu kanaatindeyiz. Ak Parti'deki üç dönem kuralı nedeniyle birçok bakan gibi piyasaların büyük güven duyduğu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da kabine dışında kalacağı fikri, mali piyasaları rahatsız etmeye yetiyor. İlaveten, dünkü açıklamada, Erdoğan sonrası Ak Parti için herhangi bir sinyal verilmemesi de piyasalardaki satış baskısına neden olmuş olabilir. Sonuç itibariyle, Türk mali piyasalarının dünkü işlemlerde yurtdışından negatif anlamda ayrışmasını iç siyasi gelişmelere bağlamak gerekecektir.

Likidite sarhoşluğu olarak nitelendirebileceğimiz ve küresel mali piyasaların uzunca bir süredir içinde bulunduğu ruh haline bir süredir vurgu yapıyoruz. Bu husus, küresel bazda da gündemin ilk sıralarını teşkil ediyor ve reel değişkenlerle finansal gelişmeler arasındaki uyuşmazlık tasvir edilirken sebep olan unsur olarak ön plana çıkarılıyor (Wall Street endeksi yukarı doğru tırmanmaya devam ederken reel sektör - Real Street- göstergesi olarak kullanılan işgücüne katılım oranı hızla geriliyor). Başta Amerikan Merkez Bankası (FED) olmak üzere birçok gelişmiş ülke para otoritesinin uyguladığı ultra bol ve ucuz likidite politikasının risk iştahını desteklediğini ve getiri peşinde koşan işlemciler sayesinde finansal ürün fiyatlarını sürekli yukarı ittiğini biliyoruz ve net bir şekilde de gözlemliyoruz. Para otoritelerinin bu politikalarını yakın gelecekte de uygulamaya devam edeceklerini güçlü bir şekilde vurgulamaları, bahsettigimiz bu likidite sarhoşluğunun bir müddet daha süreceği anlamına geliyor. Ancak, bu uygulamanın sonsuza kadar uygulanıp olumlu etkilerde bulunmasını beklemek biraz fazla hayalperestlik olacaktır. Bu süreçte, reformlarını gerçekleştiren ve ekonomik dönüşümünü tamamlayabilen ekonomilerin orta ve uzun vadede daha güçlü olacakları aşikar. Bununla birlikte, küresel likidite ortamının yarattığı iyimserliğe kanıp ekonomik gereksinimlerini yerine getirmeyen ekonomilerin uzun vadede zigzaglar çizmesi kaçınılmaz olacaktır. Son dönemde siyasi ve diplomatik gelişmelere daha fazla odaklanmak durumunda kalan Türkiye ekonomisi açısından orta ve uzun dönemde bu tarz bir riskin olduğunu belirtmek gerek. Ancak, kısa vadede, bahsettigimiz likidite sarhoşluğu nedeniyle riskler ikinci plana atılıp mevcut temkinli iyimser eğilim korunabilir. Yine de, kendine özgü riskleri nedeniyle Türk mali piyasalarının kısa vadede dahi yurtdışından negatif ayrışma ihtimalini gözardı etmemekte yarar var.

Bugün gündemin bir numaralı maddesi FED Başkanı Yellen'in TSI18.00'de IMF'de finansal istikrar konulu yapacağı konuşma olacak. İki hafta önce faiz toplantısı sonrasında yapılan sunumun dışında bir ana tema olmasını beklemiyor olsak da özellikle son aylarda risk göstergelerinde yaşanan ciddi iyileşme ve bazı finansal fiyatlamaların gerçeklikten uzaklaşıp balon sinyali vermeye başladıklarına ilişkin söylemlere vurgu gelebilir. Aslında Yellen, iki hafta önce de bu risklere dikkat çekmiş ve spesifik olarak yüksek riskli tahvillere yönelik gelişmeleri yakından izlediklerini belirtmişti. O gün itibariyle FED'den daha şahince bir söylem bekleyen mali piyasalar bu uyarıları görmezden gelmişti. Ancak, Yellen'in bugünkü konuşmasında bu tarz hususlara daha yüksek bir tonla vurgu yapması durumunda piyasalar üzerinde bir miktar etkili olabileceğini öngörüyoruz.

Bu nedenle Yellen'in konuşması yakından takip edilecektir. ABD'de TSI15.15'te açıklanacak ve yarınki istihdam raporu hakkında önemli ipuçları sağlayacak olan ADP özel sektör istihdam raporu da günün takip edilecek dış kaynaklı verileri arasında ön plana çıkıyor. Son günlerde dikkatlerden uzaklaşsa da jeopolitik riskler de göz ucuyla izlenmeye devam edilecek:
Irak, Suriye, İsrail ve Ukrayna...

Türk mali piyasalarında dünkü satış baskısının bugün aynen korunmasını beklemiyoruz zira yukarıda da tasvir etmeye çalıştığımız üzere küresel hisse senedi endeksleri yeni rekorlar kırarken Türkiye'nin bunun çok dışında kalması pek mümkün değil. Bu nedenle, kısa vadeli içsel tepkiler bir kenara bırakılırsa, yurtdışı kaynaklı etkikerin temel belirleyici olmaya devam edecekleri kanaatindeyiz. Yarın açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon rakamları, TCMB'nin faiz indirimlerini ne derece desteklediği baglamında değerlendirilecektir. Yüksek baz etkisi nedeniyle yıllık TÜFE enflasyonunun %9 seviyesinin altına gelmesi bekleniyor olsa da özellikle gıda tarafından bir sürpriz olup olmayacağı takip edilecektir. Bu nedenle, yarın sabah saatlerinde açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarının piyasaların yakın vadeli seyri üzerinde belirleyici olmasını bekliyoruz.

USDTRY kuru son dönemde 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaları arasına sıkışmıştı. Dün de bu aralığın aşağısı olam 200 günlük ortalamadan yukarı sekti. Hızla sıkışan bu bandın kırıldığı yöne doğru sert bir hareket olacağı görüşünü koruyoruz. Bu hareketin bir haber ya da olay eşliğinde olması muhtemel. Bir görüş bildirmek gerekirse bandın yukarı yönde kırılma ihtimalinin daha kuvvetli olduğunu öngörüyoruz. Kur cephesindeki eğilimler hisse senedi ve bono&tahvil piyasalarında da etkili olacaktır.


Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.