Advertisement

Döviz piyasalarında yaşanan sıkışma eğilimi dikkat çekiyor.

Küresel mali piyasalar açısından dingin bir günü geride bırakırken risk iştahının canlı kalmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. Dün Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Yellen'in açıklamaları dikkatle takip edildi.

Finansal istikrar konulu konuşma metninde, ultra-gevşek para politikalarının neden olduğu aşırı risk alma eğilimine vurgu yapması beklendi. Kısmen de olsa, bu yönde bir vurgu gelse de finansal istikrarın sağlanmasında para politikasına düşen görevlerin sınırlı olduğu ifade edilerek mevcut para politikası duruşunda herhangi bir değişiklik sinyali verilmedi. Başka bir ifade ile mevcut para politikasının yatırımcıları aşırı risk almaya ittiği yönündeki eleştrilere kısmen katılmakla birlikte şu an için para politikasının istihdam ve enflasyona odaklandığına vurgu yapıp beklentileri boşa çıkardı. Kısacası, Bayan Yellen dün piyasalar açısından yeni birşey soylemedi. Böyle olunca da piyasalar günü sakin bir eğilim ile tamamladı.

Dün ABD'de açıklanan ve bugünkü resmi istihdam verilerine öncü nitelik teşkil eden ADP özel sektör istihdam raporu beklentilere oranla daha olumlu geldi. 205bin artış beklentisine karşılık 281bin artış kaydeden özel sektör istihdamı, Amerikan 10 yıllık tahvil faizini %2.6'lı seviyelere itti.
Amerikan piyasalarının yarın tatil olmasından ötürü bugün TSİ15.30'da açıklanacak olan Haziran ayı istihdam raporunda işsizlik oranının %6.3'te kalması, tarım dışı bordrolu çalışan sayısının ise 215bin artış kaydetmesi bekleniyor. Dünkü ADP verisi sonrasında bugünkü verinin de yüksek gelebileceği öngörülmeye başlandı. Eğer ki gerçekleşme bu paralelde olursa, FED'in para politikası duruşunu değiştirebileceği beklentisi üzerinden piyasalarda satış baskısına neden olabilir. Aksi durumda, yani zayıf bir istihdam raporu, mevcut iyimser havayı daha da pekiştirebilir. Rapor içerisinde ücretler ile işgücüne katılım oranı da yakından izlenecektir.

Bugün ABD'de TSİ17.00'de açıklanacak olan hizmet sektörü ISM verisi de piyasalar üzerinde belirleyici olabilir.

Türk mali piyasaları açısından günün en önemli gündem maddesi TSİ10.00'da açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon rakamları olacak. TCMB tarafından uzunca bir süredir yapılan yorum ve değerlendirmelerde yıllık enflasyonun Haziran ayından itibaren düşüşe geçeceği vurgulanıyordu. Haziran ayı TÜFE artışının sıfır civarında olacağını öngören piyasa beklentileri de bunu teyit ediyor zira baz etkisi yukarıda bulunuyor. Bu paralelde bir gerçekleşme, TCMB'den beklenen yeni faiz indirimleri için kapıyı iyice aralayacağından ötürü piyasalarca da olumlu karşılanabilir. Ancak, salt manşet rakama da bakılmayacaktır. Olası bir olumlu tablonun çekirdek verilerce de desteklenmesi gerekiyor. Öte yandan hem TCMB'nin hem de piyasaların tahminlerinin dışında olumsuz bir gerçekleşme olması halinde, son dönemde oluşan faiz indirim döngüsü büyük bir sekteye uğrayabilir. Bu da başta bono&tahvil piyasası olmak üzere Türk mali piyasalarının negatif bir ayrışma yaşamasını beraberinde getirecektir.

EURUSD paritesi bir ayı aşkın bir süredir 1.36'lı rakamlardan işlem görüyor. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gevşeme yönünde adımlar atmasına rağmen FED tarzı bir niceliksel genişlemeye gidemeyeceğine yönelik beklentiler Euro'nun değer yitirmesine engel oluyor. Öte yandan, FED'in mevcut gevşek para politikasına devam etmesi dw benzer yönde bir etki yaratıyor. Bu denklem korunduğu sürece EURUSD paritesinde aşağı yönde sert bir hareket beklemek doğru olmayacaktır. Ancak, bu denklemin bozulması durumunda çok sert düşüşler yaşanma ihtimali kuvvet kazanabilir. USDTRY kurunda ise 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalar arasına sıkışan bir eğilim gözlemliyoruz. Gerek makroekonomik gerekse de siyasal ya da diplomatik anlamda sürpriz bir gelişme olması durumunda bu sıkışma bandının dışına çıkılabilir. Bant hangi yöne kırılırsa o yöne doğru sert bir hareket ihtimali olacaktır.


Uyarı Notu:
----------------------------------------------------------------------------------
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.  Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. HSBC bu dokümanda yer alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri bir yatırım enstrümanının kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da satış yönünde bir pozisyon almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul kıymetler veya finansal enstrümanların tamamı veya bir kısmının alış/satışından doğan komisyon veya masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.

HSBC bu dokümanı, güvenilir olduğunu düşündüğü fakat bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen fikirler ve tahminler istendiği anda bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir. Sunulan göstergesel alım/satım bilgilerini, gerçekte HSBC'nin alım/satım yaptığı/yapabileceği alım/satım bilgileri olarak yorumlanmamalıdır. Sunulan tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir. Geçmiş performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.

Bu dokümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC'nin önceden izni olmaksızın ifşa edilmesi  kesinlikle yasaktır.

Bu doküman, dağıtımının hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki herhangi bir kişi veya kuruma dağıtılmak ya da bunlar tarafından kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.Bu dokümanda atıfta bulunulan ürünler, yatırımlar ve işlemlerle ilgili bağımsız bir değerlendirmede bulunmak ya da araştırma yapmak tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil ettiği düşünülmemelidir. HSBC size yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir. HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu dokümanın tamamen ya da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.