Advertisement

TCMB'nin Temmuz ayı Para Politikası  Kurulu toplantısı iç kaynaklı gündemin ilk sırasını oluşturacak.

USDTRY kurunda teknik anlamda sıkışma sürerken aşağı yönlü bir hareket ihtimali belirmiş durumda.

Küresel mali piyasalar, uzun soluklu iyimser seyrin ardından geçtiğimiz hafta içerisinde bir miktar kar realizasyonuna sahne olmuştu. Sınırlı kalan bu kar satışlarının ardında yatan temel neden Portekiz'li bir bankanın finansal sorunlar yaşadığına ilişkin söylentilerdi. Her ne kadar bahsedilen bankanın ölçeği ve faaliyet sahası göreceli olarak çok küçük olsa da bulaşıcı nitelikte bir sorun yumağına yol açabileceği endişeleri piyasaları bir miktar rahatsız etmişti. Piyasaların aşırı alım ve beraberinde tarihi zirve seviyelerinde olmaları da bu tarz bir harekete neden olmuş olabilir.

Ancak, yukarıda da işaret etmeye çalıştığımız üzere, bu eğilim sınırlı kaldı. Bu sabah itibariyle Asya'da yeniden iyimser bir havanın etkili olduğunu ve piyasaların düşük işlem hacmiyle birlikte olumlu havaya geri döndüklerini gözlemliyoruz. Son haftalarda sıklıkla işaret ettiğimiz üzere küresel likidite koşullarının olumlu olması, bazı risklerin görülmemesine ya da rahatlıkla gözardı edilmesine sebebiyet veriyor.

Dünyada yaz, Türkiye'de ilaveten Ramazan etkisi nedeniyle işlem hacimlerinde oldukça azalma ve beraberinde de fiyat hareketlerinin dar aralıklarda salındığı bir dönemden geçiyoruz. Mesela, EURUSD paritesi, bir ayı aşkın bir süredir 1.36'lı rakamlardan işlem görüyor. İç tarafta USDTRY kuru 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaları arasına iyice sıkışmış durumda ve bant genişliği her geçen gün biraz daha daralıyor. Ortadoğu'da artan jeopolitik risklerden ötürü petrol ve altın fiyatları bir miktar hareketli olsalar da o cephede de geçmişle karşılaştırıldığında fiyat boylarının düşük kaldığını görüyoruz. Amerikan Merkez Bankası (FED) mevcut bol+ucuz likidite ortamından çıkış sinyalleri verene kadar piyasaların  bol+bu tarz bir hareket izleme ihtimalinin kuvvetli olduğu kanaatindeyiz. Bu hafta içerisinde ABD'den gelmeye devam edecek şirket bilançoları gündemin en önemli maddesini teşkil edecek. Aralarında Citigroup ve Goldman Sachs'in da yer aldığı banka bilançolarına biraz da dikkatle bakılacaktır. Japon Merkez Bankası'nın (BOJ) iki günlük faiz toplantısı, Çin'in ikinci çeyrek büyüme rakamları, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi'nin Strasbourg'ta yapacağı konuşmada ucuz fonlananın detaylarına ilişkin yapabileceği açıklama ve FED Başkanı Yellen'in Kongre karşısındaki savunması dikkatle takip edilecektir. Türkiye cephesinde ise TCMB'nin Perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ile Hazine'nin bugün ve yarın gerçekleştireceği beş ayrı borçlanma ihaleleri izlenecektir.

Perşembe günü yapılacak PPK toplantısında TCMB'nin ölçülü faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor. Son iki ayda kümülatif anlamda toplam 125 baz puanlık faiz indirimine giden TCMB'nin bu ay ise 50-75 baz puanlık bir indirime gideceği öngörülüyor. Her ne kadar enflasyon görünümünde anlamlı bir iyileşme olmasa da TCMB'den son dönemde gelen açıklamalar bu yönde bir adım ihtimalinin kuvvetli olduğunu gösteriyor.

TCMB'nin yurtdışı kaynaklı para girişleri nedeniyle risk primlerinde yaşanan iyileşmeye vurgu yaptığı son dönemdeki politika adımlarının ardındaki bir diğer neden de getiri eğrisini yatay tutma arayışı idi.
Getiri eğrisi şu an yatay, hatta sınırlı bir miktarda dik hale bile gelmiş durumda... Bu durumda TCMB'nin faiz indirimlerine devam etmesi faiz eğrisini dikleştirebilir. Son dönemde faiz eğrisinin şekli üzerinde yoğunlukla duran TCMB açısından bunun olumlu bir sinyal olmayacağını hatırlatmakta fayda var. Bu bağlamda, şu an faiz indirimi için ortam olmadığını düşünmekld birlikte TCMB'nin politika faizinde ölçülü bir indirime gidebileceğini, faiz koridorunda yine değişiklik yapmayıp politika faizi ile gecelik borçlanma faizini aynı seviyeye getirebileceğini öngörüyoruz. Bu yöndeki bir adım kısa vadede küresel likidite koşullarının da desteği ile olumsuz karşılanmasa da orta ve uzun vadede Türk Lirası'ndaki koruma kalkanını biraz daha gevşetebilir.

Asya piyasalarının haftaya iyimser bir seyirle başladığı düşünülürse Türk mali piyasaları da günün ilk saatlerinde benzer bir eğilim kaydedebilir.

Hazine'nin borçlanma ihalelerine son dönemde olduğu üzere tatmin edici düzeyde bir talep geleceğini ve ihalelerin başarıyla sonuçlanacağını düşünüyoruz. Irak'ta meydana gelen gelişmeler ya da Filistin'deki can acıtıcı olaylar piyasaların radarının dışında kalmaya devam ediyor zira likidite sarhoşluğu küresel bazda tam gaz sürüyor. Hafta içinde hem yurt dışında hem de yurt içinde merkez bankalarından gelecek açıklamalar piyasalar üzerinde belirleyici olacaktır. USDTRY kurunda 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalar arasındaki sıkışma devam ederken bandın iyice daralması da dikkat çekiyor. Bugün itibariyle bandın altı 2.1150'den geçiyor ve teknik olarak aşağı yönlü bir hareket ihtimali artmış durumda.

Bununla birlikte, bandın altına doğru bir sarkma olması durumunda dahi iyimser olunacak bir ortamda olmadığımızı düşünüyor ve bundan dolayı da hareketin alım fırsatı şeklinde değerlendirilmesi gerektiğini öngörüyoruz.


Uyarı notu
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu doküman HSBC Bank A.Ş Hazine Satış  ("HSBC) tarafından sadece Türkiye’de yerleşik müşterilerini bilgilendirmek amacıyla düzenlenmiştir ve günlük olarak meydana gelen haber ve olaylar hakkında görüş ve analizler içermektedir.
HSBC  Bank  A.Ş  (“HSBC”)  satış bölümü, işbu dokümanda bahsedilen ürünlere ilişkin  pazarlama faaliyetlerinde bulunabilir.  Bu çerçevede, bu dokümanda
yer   alan   konular   tarafsız   ya   da   bağımsız  bir  açıklama  olarak
değerlendirilmemelidir.   Aynı   zamanda   bu  doküman  ilgili  düzenleyici
kurumların  belirlediği  kurallar  çerçevesinde  araştırma raporu olarak da düşünülmemelidir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Bu doküman ABD, İngiltere veya Japonya’da yayımlanamaz veya dağıtılamaz.
HSBC  bu  dokümanda  yer  alan menkul kıymetler, finansal enstrümanlar veya benzeri  bir  yatırım  enstrümanının  kendi adına ve hesabına ticari amaçla alım/satımını yapabilir; son 36 ay içerisinde bu enstrümanları satın almayı taahhüt  etmiş olabilir; veya yöneticiler ile çalışanlarla birlikte alış ya da  satış  yönünde  bir  pozisyon  almış bulunabilir. Bu dokümanda yer alan menkul  kıymetler  veya  finansal  enstrümanların  tamamı veya bir kısmının alış/satışından  doğan  komisyon  veya  masraflar HSBC tarafından veya onun adına görevli şahıslar tarafından alınabilir.
HSBC  bu  dokümanı,  güvenilir  olduğunu  düşündüğü  fakat  bağımsız olarak doğrulanmamış kaynaklardan alınan bilgilere dayandırmaktadır.  İfade edilen
fikirler    ve    tahminler    istendiği    anda   bildirim   yapılmaksızın
değiştirilebilir.  Sunulan  göstergesel  alım/satım  bilgilerinin  gerçekte
HSBC’nin   alım/satım   yaptığı/yapabileceği  alım/satım  bilgileri  olarak
yorumlanmamalıdır.  Sunulan  tüm tablo ve grafikler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Bu dokümanda yer alan rakamlar geçmiş performansla ya da modellenmiş geçmiş performansla ilişkili olabilir.  Geçmiş  performans gelecek performansın güvenilir bir göstergesi değildir.
Bu  dokümanın  tamamen  veya  kısmen çoğaltılması ya da içeriğinin HSBC’nin önceden  izni  olmaksızın  ifşa  edilmesi  kesinlikle yasaktır. Bu doküman, dağıtımının  hukuka  ve  ilgili  mevzuata aykırı olan herhangi bir ülkedeki
herhangi   bir   kişi  veya  kuruma  dağıtılmak  ya  da  bunlar  tarafından
kullanılmak amacıyla oluşturulmamıştır.
Bu  dokümandaki  bilgiler  gönderilen kişiye özeldir ve bu dokümanda atıfta
bulunulan   ürünler,   yatırımlar   ve   işlemlerle   ilgili  bağımsız  bir
değerlendirmede  bulunmak  ya  da  araştırma  yapmak  tamamen  kullanıcının sorumluluğunda olup, bu dokümandaki herhangi bir bilginin yatırım tavsiyesi teşkil  ettiği  düşünülmemelidir.  HSBC  size  yasal, vergiyle ilgili ya da diğer uzman tavsiyeler sağlamaktan sorumlu değildir.
HSBC ya da herhangi bir HSBC görevlisi, yöneticisi, çalışanı ya da acentesi işbu  dokümanın  tamamen  ya  da kısmen kullanılmasından doğan herhangi bir kayıp ya da zararla ilgili yükümlülük kabul etmez.
Bu rapor veya ürünler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz  ilgili HSBC personeli ile görüşünüz.”