Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Şimdi Merkez Bankası'nı anladım

Merkez Bankası'nın son dönemde döviz kuruna yaptığı müdahaleyi agresif bulanlardanım. Bunu daha önce ifade etmiştim. Kendime göre de bazı nedenler bulmuştum. Dün Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçıdan Enflasyon Raporu sunumunu dinledikten ve soruları yanıtladıktan sonra nedenleri teke indirdim.

ASIL HEDEF TEK HANELİ ENFLASYON: Yapılanların asıl ve nihai hedefi yıl sonu enflasyonunun çift haneli rakamlara çıkmasını önlemek. Özellikle de son yapılan sigara zammından dolayı. Zaten Başkan da, sigara zammından sonra hükümete danışmanlık görevi çerçevesinde gerekli uyarısını yapmış. Bu zamla birlikte enflasyonun çift haneli rakamları geçeceğini hesap etmişler. Zammın bir kısmı dün itibarıyla geri alındı. Düşünün yıl sonu geliyor, enflasyon hem kur artışından hem de kamu zamlarından dolayı yükselişe geçmiş. 2004 yılından beri de enflasyonu tek haneye indirmiş bir hükümet var. İstatistiklere 2011 yılının çift haneli olarak geçmesini ister mi? Elbette istemez. Yüzde 10 psikolojik bir eşik de. Bu düzeyde bir enflasyon ortamında politika faizini de mevcut seviyesinde tutmak zor olabilir. Hükümet bu nedenle Merkez Bankası'nın uyarısını yerinde bulmuş ve tavır değişikliğine gitmiş olmalı.

ARA HEDEF KURA FREN: Tabii ki, asıl hedefe ulaşırken döviz kurunu durdurmak, hatta geriletmek de bir ara hedef. Çünkü kur artışını dizginlemeden enflasyon hedefini tutturmak mümkün değil.
Üstelik bu sırada döviz kurunu baskı altında tutmak, Avrupa'da beklenen finansal depremin etkilerini mümkün olduğunca azaltabilir.
Onun için de Enflasyon Raporu'nun üzerine bir de TL'yi güçlendirme eylem planı konuldu.

SONUÇ ALINDI: Önümüzdeki aylarda enflasyon çift haneli rakamları göreceğine, dün Hazine gösterge faizi çift haneyi gördü. Ancak ara amaca da ulaşıldı. TL'nin geçen perşembe günü dolar ve Euro sepeti karşısındaki değeri 2.11 iken dün bu açıklamaların etkisiyle 2.0945'e kadar geriledi. Bu da 4 günde yüzde 5.6'lık bir düşüş demek.
Politika faizini artırmadan diğer faizleri yükselterek ve döviz satarak kur frenlenir, sigara zammında da kantarın kaçan topuzu düzeltilirse, enflasyon 2011 sonunda Merkez Bankası'nın revize ettiği gibi, yüzde 8'ler düzeyinde kalabilir. Merkez'in yıl sonu tahmini ortalama yüzde 8.3 ve en yüksek düzeyi de yüzde 8.8 olabileceği yönünde.
Yıl sonu için hedeflenen enflasyon ise yüzde 5.5 idi. Sapma 2 puanı geçecek. Bu durumda Merkez Bankası hükümete mektup yazacak. Ancak bütün bunların hiçbiri enflasyonun tek hanede kalması yanında önemli değil. Düşük enflasyon düşük faizin de belirleyicisi. Hükümeti de memnun ediyor, sokaktaki insanı da, Merkez Bankası'nı da.
Şimdi Merkez Bankası'nı anladım.

SONUÇ: "İhtiyaçlar isteklerle büyür." İngiliz atasözü

Yukarı