Abdurrahman Yıldırım

En iyi ekimden sonra en kötü kasım mı?

Küresel piyasalar ağustos ve eylül ayında iki sert dalgayı arka arkaya yaşadı. Eylül dalgasının dip noktası 4 Ekim'e kadar uzadı. Bu tarihten sonra AB'nin borç ve banka sorununu çözeceğine dair açıklamalar ve beklentiler piyasalar üzerinde etkili oldu. Varlık fiyatları hisse senedinden emtialara kadar genel bir toparlanma eğilimine girdi. Bu gelişmeler paralelinde küresel piyasalar son yılların en iyi ekim ayını geçirdi. Bitişikte ekim ayında ve yılın 10 aylık döneminde en iyi ve en kötü performans gösteren Borsaların tablosu yer alıyor. Yine yılbaşına göre dolar karşısında en çok değerlenen ve en çok değer kaybeden 10 para birimi ile emtiaların bir listesi bulunuyor.
■ Küresel borsaların genel düzeyini yansıtan MSCI Dünya Endeksi ekim ayında yüzde 13.70 prim yaptı.
■ Yine aynı endekse göre gelişen piyasaların primi yüzde 16.75 düzeyine vardı.
■ Avrupa hisse senetleri ortalama yüzde 9.31 değer kazandı.
■ CRB Emtia Endeksi yüzde 4.46 artış kaydetti.
■ Para birimlerinin dolar karşısındaki değer kaybı ekim ortası itibarıyla durdu ve kısmen tersine döndü. Ancak yılbaşına göre yine de ciddi değer kayıplarına uğrayan para birimleri var. Bunlar arasında Türk Lirası yüzde 16.83 ile en çok değer yitirenler arasında üçüncü sırada. Güney Afrika Randı, Polonya Zilotisi, Macaristan Fronti, Meksika Pezosu değer kaybında ilk 10 içine giren para birimleri.

PİYASALAR ABARTTI: Böylesine parlak bir ayın son gününde Yunanistan'dan gelen AB kurtarma paketinin referanduma götürüleceği açıklaması tabloyu bir anda tersine çevirdi. Avrupa borsaları bir aydaki kazanımlarının yarısını bir günde geri verdi. Küresel piyasalar ekimin ardından kötü bir kasım ayı yaşamaya aday. Yıl sonuna yaklaşıldığından başarı primleri bakalım bu satışları ne ölçüde törpüleyecek.
Çünkü çift haneli rakamlara varan bir değerlenmenin devam edebilmesi için kurtarma kararını başka pozitif haberlerin ve gelişmelerin izlemesi gerekirdi. Tam tersine kurtarma paketini tehlikeye atacak, Euro'dan Yunanistan'ın ayrılmasına kadar varacak yeni bir yol açıldı. Halkın oyuna sunulacak olan sadece 100 milyar Euro'yu bulan ülkenun borcunun silinmesi değil. Aynı zamanda yıllarca gelirinden ve servetinden fedakarlık yapacak, işyerini kapatarak öğlen uykusuna yatmaya (siestaya) son verecek bir program halka sorulacak. Ocak ayında yapılacak referandumda en iyi sonuç kılpayı evet olabilir. Piyasaları bozan ve bardağı taşıran gelişme de bu oldu. Ancak bu olmasaydı da, yeni pozitif haberlerin gelmemesi, kâr satışlarına yol açacaktı. Piyasalar her zamanki gibi, bu kez de "kurtulduk" diye abarttı.

SONUÇ: "Yazgı yolunu kendi bulur!" Latin özdeyişi

 

 

 

Yukarı