Abdurrahman Yıldırım

Yunanistan'ın referandumu krizin 'yaratıcı yıkım' süreci

Avrupa krizinde, her şey sil baştan oldu. İki yıldan beri dünya piyasalarını etkileyen ve zaman zaman gündemin başköşesine oturan Yunanistan'ın borç sorunu uzun görüşmelerin ardından AB ile bir karara bağlandı. Özel sektör alacaklarının yarısının silinmesi kararlaştırıldı. Buna rağmen 2020 yılında Yunanistan'ın borcu milli gelirinin ancak yüzde 120'sine inebilecek. Bunun bir kurtuluş reçetesi olduğu zor kabul edilir.
Yunanistan ise siyasi nedenlerle kurtarma paketini referanduma götürme kararı aldı. Ülkenin Başbakanı Papandreu böylesine radikal bir kararın altına tek başına girmek istemedi. Referandumda da halka "AB'yle devam mı", "Euro'ya devam mı" diye sorulacak. Gösterilere bakılırsa yanıtın hayır çıkması daha yüksek olasılık.

NEYE YOL AÇAR: O zaman ne olur?

■ Yunanistan ertesi gün iflas eder, borçlarını ödeyemez ve moratoryum ilan eder.
■ AB'den çıkışın işlemleri de başlatılır.
■ Euro yerine kendi para birimine geçer. Bu geçiş sırasında da büyük devalüasyon olur. Yüzde 50 mi, yüzde 60 mı yoksa yüzde 70 mi olur bilinmez. Bir türlü fedakârlığa razı olmayan halk bir gecede fakirleşir. Euro'dayken gönüllü yapması gereken fedakârlığı zorunlu olarak yapar. Yunanlılar çalışmaya başlar. Zaman içinde rekabet gücü kazanır ve borçlarını eritebilirler.

TIKANIKLIK AŞILIR: Ancak Yunanistan'dan yaklaşık 205 milyar Euro alacaklı özel sektör bu alacağından yarı yarıya kesintiyi kabullenmişken daha yüksek bir saç tıraşına razı olacaklar. Bu anlamda Yunanistan olayı yapacağı olumsuz etkiyi yine yapacak.
Elbette bu sırada krizin yayılması ve İtalya'ya bulaşması riski yüksek. Ancak AB'nin de artık sürdürülemez noktaya geldiğinden gerekli yapısal kararları alması gündeme gelebilir. Çünkü İtalya Euro'nun üçüncü büyük ekonomisi, tahvil piyasası açısından bir veya ikincisi. İtalya'nın
Yunanistan ile aynı akıbeti yaşaması aynı sonucu doğurmaz, AB'yi bitirir. Bundan dolayıdır ki, AB'nin Yunanistan için kurguladığı sistem İtalya için çalıştırılabilir. Yunanistan ile aynı duruma gelmeden İtalya sorunu çözülebilir.

DİP GÖRÜLEBİLİR: Yunanistan'ın bu adımı siyasi gelecekleri ile ilgili olsa da, krizde dengeleri ve oyunu bozan bir adım. AB ne yapacaksa asıl şimdi yapacak. Yunanistan'da da halk pek farkında olmadan kendi eliyle kendi yoksullaşmasını onaylayacak. Olayın belki böyle bitmesi daha hayırlı. Yoksa Yunanistan örneğinde olduğu gibi, 2020 geldiğinde bile hâlâ yüzde 120 borç düzeyi ile yola devam etmek demek, krizin 10 yıl veya 20 yıl daha sürmesi demek. Bir yerde AB, Euro ve küresel piyasalar için, "yaratıcı yıkım" süreci başladı. Maalesef dibe vurmadan çıkış başlayamıyor. Mevcut düzen yıkılmadan yeni düzen kurulamıyor. Yunanistan bu hareketiyle tıkalı bir yolu da açacak. Avrupa krizinde dibe vurulacak ve o aşamadan çıkış başlayabilecek.

SONUÇ: "Her yaratma eylemi, her şeyden önce yıkma eylemidir." Pablo Picasso

Yukarı