Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Dışta açık, içte sıkı gidiş

Dün ödemeler dengesi, bütçe ve istihdam olmak üzere üç önemli veri birden açıklandı. İstihdamda temmuz ayında en iyi rakamlar yakalandıktan sonra ağustosta mevsim etkileriyle belli bir bozulma başladı. Ancak bu bozulma 0.1 ile çok sınırlı düzeyde. Mevsim etkilerine ve ekonominin yavaşlamasına paralel işsizlik belli bir dönem artmaya devam edebilir. Yüzde 9.2'lik işsizlik oranı da, ABD ve Avrupa seviyesinde. Krizde yüzde 16.1 'lere kadar çıkan işsizlik oranını en hızlı düşüren ülke de Türkiye.

CARİ AÇIĞA DEVAM: Ekonominin yavaş hız kesiyor olması cari açıkta kendini gösteriyor. Eylül ayında 6.75 milyar dolar olan cari açık 9 ayda 60.6 milyar dolara çıktı. Yıllık cari açık da 77.5 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek rakamını gördü. Geçen yılın son üç aylık verileri de yukarıda yer alıyor. Buna göre ekimde yıllık cari açık yükselmeye devam edebilir. Kasımda hız kesebilir, yıl sonunda da 70 milyar dolar değil, 80 milyar dolara daha yakın bir rakam ortaya çıkabilir. Bu da hükümetin son tahminlerinin üstünde. Dış açıkta bir kez daha tahminleri aşan bir sonuçla karşı karşıya kalabiliriz.

BÜTÇEDE İYİ GİDİŞ: Dış açıktaki bu negatif gidişe karşılık iç açık diye de tanımlanan bütçe açığı konusunda performans çok iyi. Bu da madalyonun diğer bir yüzünü gösteriyor. Bitişikte yer alan 10 aylık bütçe gerçekleşmelerine göre, faiz dışı fazla yüzde 95 artarken bütçe açığı yüzde 92.6 daralmış. Bu yıl da seçim yapıldı. Açığın bu yıl GSYH'nın yüzde 1.7'sine ve gelecek yıl yüzde 1.5'ine düşmesi hedefleniyor. Tam bu aşamada hükümet 2-B arazileri düzenlemesi, bedelli askerlik gibi bir defaya mahsus düzenlemelerden çift haneli gelir bekliyor. Anlaşılan ekonomi yönetimi dış açığın azaltılamamasını iç açığı daha da fazla düşüşerek gidermeye çalışıyor.

SONUÇ: "İçinde bulunduğun durum yaptıklarının bir sonucudur." Budha


 

Yukarı