Abdurrahman Yıldırım

Kim yükseltiyor bu faizi

En başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tavrını koydu: "Faiz enflasyonun çaresi değil nedenidir. Enflasyonu düşürmek için faizi düşürmek gerekir. Enflasyon kadar faiz normaldir." Bu tavra Merkez Bankası da uyum gösterdi. Politika faizini düşürdü. Geçen yılın kasım ayında yürürlüğe koyduğu ve düşük politika faizi, geniş faiz koridoruna ve zorunlu karşılıkların artırılmasına dayanan yeni politika seti, ortaya ikili bir faiz çıkardı. Şu anda politika faizi yüzde 5.75 olan bir haftalık repo faizi. Ancak Merkez Bankası bu kanalın yanında geç likidite penceresinden de gecelik borç veriyor. Onun da faizi yüzde 12-12.5. Böylesine yüksek bir marjda istediği herhangi bir oranda faizleri tutacağını ve sıkı para politikasına geçildiğini de açıkladı Merkez Bankası.
Haziran ayında kurulan yeni hükümetin programına da girdi tek haneli faiz ve enflasyon hedefi. Bu sırada faizin artırılması gerektiğini ifade edenlere "faiz lobisi" yakıştırması yapıldı. Bu yöndeki görüşler, "durduk yerde lobici olmayayım" diye pek ifade edilmedi. Benim gözlem ve izlenimim bu yönde. Yani faiz artışında bu kesimin hiç etkisi olmadı. Ama faiz yine de yükseldi.
■ Geçen yılın kasım ayından bu yana tüketici kredisi faizleri yüzde 9-9.5 bandından yüzde 12.13.5 bandına yükseldi.
■ Ticari kredi faizleri yüzde 88.5 bandından yüzde 13-1.3 bandına çıktı.
■ Hazine gösterge faizi yüzde 7.5-8.0 bandından yüzde 10.5-11.0 bandına yükseldi.
■ Merkez Bankası politika faizi ise yüzde 7'den yüzde 5.75'e düştü.

İŞTE NEDENLERİ: O zaman kim yükseltti bu faizi?
■ En başta Merkez Bankası'nın kendisi. Enflasyonda çift hane ufukta gözükene kadar örtük ama son aşamada artık açıkça faiz artırdı. Likiditeyi kıstı. Faizde çok geniş bir yelpaze ortaya koydu.Belirsizlik yarattı. Bankaları faiz artırmaya zorladı. Bırakın faiz artırmasını bankaları fiyatlama yapamaz duruma bile getirdi.
■ İkinci faktör elbette yükselen ve daha da yükselebileceğinin işaretlerini veren enflasyon.
■ Üçüncü faktör de, yabancıların çekilmesi. Özellikle Avrupa borç krizi nedeniyle risk iştahı azaldı, Türkiye'ye dış kaynağının asıl büyük kısmını sağlayan bu bölge, kendi içine döndü.
Bunlar, faizi çift hanelere çıkarmak için yeterli nedenler. Avrupa'daki krizin seyrine göre likidite sıkışmasının ve faiz yükselişinin devamı da gelebilir.

SONUÇ: "Gerçeği insanların ölçüleri ile değil, insanları gerçeğin ölçüleri ile değerlendirin." Hz. Ali

 

 


 

 

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
17 Kasım 2011 Perşembe, 20:37 Misafir az biraz cesaret nelere kadir
Yukarı