Abdurrahman Yıldırım

Vur patlasın çal oynasın dönemi

Geçen hafta küresel piyasalar 2011 yılındaki kötü talihini yenme fırsatını yakaladı. Her yıl sonuna doğru yaşanan piyasa canlanmasını bu yıl da yakalama şansına ulaştılar.
Ancak bitişikte yer alan tablolardan da izlenebileceği gibi, geçmiş 11 ay piyasalar için o kadar kötü bir performansa sahip ki, yılı artıyla bitirmek yine de güç olabilir. Dünyadaki 58 Borsa içinde yılın 11 ayında düşmeyen sadece 5 borsa bulabildik. Emtialarda da genel bir düşüş söz konusu. Para birimleri de dolar karşısında yüksek sayılabilecek kayıplara uğramışlar. Türk Lirası yüzde 19 değer kaybı ile dolar karşısında dünyada ikinci en çok değer yitiren para birimi.

YIL SONUNUN ÖNEMİ: Yılın bitimine şunun şurasında resmi olarak 4 hafta kaldı. Piyasaların fiilen tatile girmesi için de 2 hafta. Sonrası Noel tatili. Piyasanın içindeki herkes, risk alanlar, yatırımcılar, aracılık sektöründe çalışanlar, bu piyasada varlıkları işlem görenler olmak üzere bütün piyasa taraflarının çıkarı yılı iyi bir noktada kapatmaktan geçiyor. Çünkü bilançoları ona göre çıkacak. Başarı primleri, işlerinin geleceği, varlıklarının değeri ona göre belirlenecek.
Bu açıdan bakınca küresel piyasalar eline geçen fırsatı kullanacaktır diye tahmin ediyorum. Bu hafta sonu 8-9 Aralık'ta toplanacak AB Liderler Zirvesi'nden ne karar çıkarsa çıksın, piyasalar bunu kendine göre yorumlayacak, işe bardağın dolu tarafından bakacak, yılın sonuna kadar vur patlasın çal oynasın eğlencesine devam etmek isteyeceklerdir.

AB'NİN KURTULUŞ UMUDU: Kaldı ki, Avrupa liderleri uzlaşmaya yakın. Avrupa Kurtarma Fonu'nu daha çok işin içine sokacak bazı önlemleri ve kaynak bulma çalışmalarını ortaya koyabilirler. IMF'yi daha çok işin içine sokabilirler. Nihai olarak da ortak maliye politikasını yürürlüğe sokma yönünde siyasi irade beyan edebilirler. Bu gelişmeleri de ister bir hafta boyunca satın al istersen birkaç hafta. Kim ne diyebilir. Nasıl olsa bugünden yarına çok farklı bir şey olmayacak. 10 Aralık olduğunda Avrupa kurtulmayacak. Sorun banka ve kamu borç sorunu. Yükün 10 yıl ve daha uzun süreyle taşınması, sırtlanılması gerekiyor. Bir günde öyle kurtuluş yok.
Üstelik tam bu sırada Avrupa bölgesinin resesyona girdiği yönünde güçlü işaretler geliyor.

ABD KURTULUYOR: Daha somut başka bir gelişme ise ABD ekonomisinden iyi haberlerin gelmesi. En son açıklanan istihdam verileri ekonomide net bir iyileşmeyi ortaya koyuyor. Yani Avrupa resesyona girerken Amerika ekonomisi canlanıyor. Bu durum dünya ekonomisinin geleceği için daha dengeli bir döneme işaret ediyor. Finansal piyasalar yılı nasıl kârlı kapatacağını kara kara düşünürken, önlerine AB'de liderler zirvesi etkisiyle sorunun çözüm umudu ve Amerikan ekonomisinde düzelme çıktı. Böylesine bir fırsat kaçar mı hiç?

KRİTİK ENFLASYON VERİSİ: Küresel piyasalar bu fırsatı kullanırken Türkiye için bugün açıklanacak enflasyon verileri kritik öneme sahip. Eğer piyasaların beklentileri doğrultusunda kasım ayı enflasyonu yüzde 1.2 civarında çıkarsa yıllık enflasyon da yüzde 9'u bulacak. Bu durumda enflasyon da, bağlı olarak faiz de, beraberinde borsa da rayından çıkmayacak. Ancak enflasyonun beklenenden ciddi yüksek çıkması ise faizleri yükselteceğinden, hem bono hem de borsayı negatif etkileyebilir ve bu durumda Türkiye piyasaları dünyadan negatif yönde ayrışabilir.

SONUÇ: "Biz hiçbir zaman aldanmayız, kendi kendimizi aldatırız.'' Goethe

Yukarı