Advertisement

Enflasyonda kasım rakamları beklentilerin üzerinde çıktı. Yüzde 1.27'lik piyasa beklentisine karşılık tüketici enflasyonu yüzde 1.73 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte yılın 11 ayında yüzde 9.82'yi bulan enflasyon geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 9.48 arttı. Böylece 2011 yılını tek haneli rakamlarla bitirmek zorlaştı, adeta mucizeye kaldı denilebilir. Ancak aralıkta enflasyon sürpriz yaparak yerinde sayarsa bu mümkün olabilecek. Aksi takdirde küçük oranlı bir artışta bile, yılı çift haneli rakamlarda tamamlayacağız. Bu da 2004'ten bu yana kriz yılı 2008 hariç, ikinci çift haneli yılı oluşturacak. Enflasyonun yılı çift haneli tamamlamasının beklentileri yönetmek ve yeni yılda enflasyonla mücadele konusunda zorluk yaratacağı açık.
Düşük ihtimal ama bu yılı mucize eseri tek haneli rakamlarda kapatsak bile hemen gelecek yılın ilk aylarında çift haneli rakamları görmemiz yüksek olasılık.

NEDEN YÜKSELİYOR?: Hem baz etkisinden dolayı hem de enflasyonun yakaladığı ivmeden dolayı.
■ Yurtiçi talep en güçlü dönemini geride bırakmakla birlikte hâlâ canlılığını koruyor. Bunun yanında Çin'den yapılan tekstil ithalatına vergi konulmasının giyimde maliyetleri artırdığı, taleple birlikte mevsim koşullarının üzerinde zamlara yol açtığını söylemek mümkün. Zaten kasım ayında enflasyonun yüksek çıkmasının ana nedenlerinden biri giyim eşyasında yüzde 5.6'ya varan fiyat artışlarının meydana gelmesi. Bu sektörde ekimde de yüzde 8.0'lik artış meydana gelmişti.
■ Enflasyonun yükselmesinin ana kalemlerinden biri de, alkollü içki ve tütüne ekim ayında yapılan yüksek oranlı zamlar. Gerçi bir kısmı geri alındı ama durumu kurtarmaya yetmiyor. Ekimde yüzde 14.1 artan alkol ve tütün fiyatları kasımda yüzde 3.7 oranında artmaya devam etti.
■ Gıda fiyatları da ekimden sonra kasım ayında da yükselişini sürdürüyor. Ekimde yüzde 4.0 yükselen gıda fiyatları kasımda yüzde 3.3 düzeyinde bir artış daha kaydetti. Yüzde 1.73'lük enflasyonun yarıdan fazlası zaten buradan geldi.
Gıda fiyatlarının aralık ayında bıçak gibi kesilmesi beklenmemeli. Ette KDV'nin düşürülmesi ise tek başına yeterli olmayabilir.

İLK ÇEYREK BELLİ EDER: Yılın ilk yarısında doruk noktasına çıkan yurt içi güçlü talep ikinci yarıda da azalarak devam etti. Faizlerin düşük olması, istihdamda sağlanan artış ve kişilerin gelirlerinin artması, Türkiye'nin göreli olarak küresel krizden daha az etkilenmesinin beklenmesi gibi faktörler bir araya gelerek enflasyonda yeni bir kabarmaya yol açtı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bu yılki hedefin ıskalanacağını ama gelecek yılki yüzde 5'lik hedefin tutturulacağını söylüyor. Hedefin tutup tutmayacağı ise gelecek yılın ilk çeyreğinde gerçekleşecek oranlarla belli olacak. Şimdilik çift haneli ve dünyada da oldukça yüksek sayılabilecek bir enflasyonla yola devam edeceğiz.

FAİZ DE ÇİFT HANELİ: Bu da faizlerde belli bir yükselmeyi beraberinde getirdi ve biraz daha getirecek gibi. Faizler artık düşmez ve çift haneli rakamlarda kalmaya devam eder.
Enflasyondaki bu artış yatırım araçlarının getirilerini önemli ölçüde negatife çevirmiş durumda. Dünkü enflasyon verileri kötü ve önümüzdeki dönemde Türkiye'nin performansına ayak bağı olacak düzeydeydi. Ama ekonomiyi ve piyasaları rayından çıkartacak kadar da değildi.

SONUÇ: "Korktuğun şey, beklediğinden daha çabuk başına gelir." Latin özdeyişi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapat