Abdurrahman Yıldırım

Amerika çıkışta Avrupa düşüşte

Temmuzda ABD'nin kredi notu tarihte ilk kez düşürülmüştü. Sonbahara girerken Avrupa ile birlikte durgunluğa doğru sürüklenen bir görüntü veren ABD ekonomisinin açıklanan son verilerle yeniden canlanmaya başladığı dikkati çekiyor. Özellikle işsizliğin kriz sonrasının en düşük düzeyine inmesi ve tüketimin artışı bunun en somut göstergeleri. Amerika ekonomisinin 2012'de yüzde 2 civarında ve potansiyel orana yakın büyüyeceği tahminleri yapılıyor. Son görünüm Amerika'nın toparlanmaya başladığı yönünde.

REYTİNG KARARI: Avrupa ekonomisinin ise artık resesyona girdiği tahmin ediliyor. Bu resesyonun da gelecek yılın ilk çeyreğinde sürmesi, hatta ikinci çeyreğe uzanması bekleniyor. Bu senaryo, iyimser ve bu hafta sonu yapılacak AB Liderler Zirvesi'nden somut önlemler çıkacağına dayanıyor. Bu durumda Avrupa'nın 2012'de yüzde 1-2 düzeyinde daralacağı ve hafif bir resesyonla sorunu atlatacağı bekleniyor.
Ancak Avrupa için bir de kötü senaryo var. Bu senaryoda resesyonun süresini de boyutunu da daha büyük düşünmek gerekiyor. Mesela 8-9 Aralık Zirvesi'nden "borç krizinin nasıl çözüleceği konusunda ikna edici bir anlaşmaya varılamaması" halinde Euro üyesi 15 ülkenin kredi notları düşürülecek. Bunu da, ABD'nin notunu kıran S&P, "mümkün olan en kısa sürede" yapacak. Yapar mı yapar. Çünkü ABD'de yerleşik olmasına karşılık ABD'nin notunu kırmış bir kurum. Hangi açıdan bakarsak bakalım, ABD dünya lideri. Onun notu kınlıyorsa, başka hiçbir ülkenin notunun onun üzerinde kalmaması lazım.

EURO'NUN KADERİ: Kaldı ki, Euro Bölgesi olabilecek en zorlu ve aşılması en güç kamu borç sorunuyla karşı karşıya.
Zayıf ülkelerin krizi artık AB'nin en güçlü ülkelerine de bulaşmaya başladı. Üstelik bu hafta sonu yapılacak zirvede sonuç alınamazsa ne zaman alınacak. Daha sonraki zirvelerde iş işten geçmiş olacak. Sadece reyting kararı bile, Euro'nun kaderinin kırılmasına yol açar. Çünkü 15 Euro ülkesinin notu 3A'dan düşürülecek, geri kalan iki ülkenin zaten düşük. Bu durumda 17 Euro ülkesinin hiçbiri birinci sınıf nota sahip olamayacak. Yani Euro'nun ikinci lige düştüğü tescillenecek. Bu tescillenmenin bizzat kendisi de, Avrupa ile Amerika arasındaki ayrışmayı belirginleştirecek.
Avrupa'nın negatif yönlü bu ayrışması elbette Türkiye'yi de yakından ilgilendirecek. Bu da bir başka günün yazı konusu.

SONUÇ: "Birinin zararı ötekinin kazancıdır." Montaigne

Yukarı