Abdurrahman Yıldırım

Çifte pozitif veri Türkiye'nin, not artışı Endonezya'nın

Dün açıklanan iki veri de son yıllarda ekonomideki başarıların en somut sonuçlarını ortaya koyuyor.
Biri bütçede 11 aylık sonuçlar sağlam bir gidişi gösteriyor. Geçen yılın aynı döneminde 23 milyar liralık bütçe açığı bu yıl yarım milyar lira fazlaya dönmüş. Faiz dışı fazla da 8 milyar liradan 41 milyar liraya yükselmiş. Bu güçlü gidişte faiz harcamalarının azalmasının belli bir etkisi var. Ancak onun yanında bütçe gelirlerindeki artış çok daha etkili. Çünkü
faiz dışındaki harcamalar devam ediyor.
Dünyada borç ve bütçe açığı krizlerinin yaşandığı dönemde Türkiye'nin her iki konuda sağlam gidişi ekonomisinin en güçlü yanlarından birini oluşturuyor.

İŞSİZLİK YARI YARIYA DÜŞTÜ: Yine Türkiye'nin kriz sonrasında sağladığı net ekonomik başarılardan biri de istihdam yaratması ve işsizliğin hızla gerilemesi. Aylık bazda işsizlik kriz sırasında yüzde 16.1'e kadar çıktı. Şubat 2009'daki bu rakamın ardından dün Eylül 2011 verileri açıklandı. İşsizlik yüzde 8.8'e indi. 2.5 yılda işsizlikte yarı yarıya düşüş oldu.
Büyük başarı. Yüksek ekonomik büyümenin bir ödülü. 2010 yılında yüzde 9 ve 2011 yılının 9 ayında yüzde 9.6 büyümenin yarattığı bir sonuç. Bitişikte son 5 yılın eylül ayı rakamları yer alıyor.

5 YILLIK BİLANÇO: 5 yıl önceye göre çalışma çağındaki nüfus 4.5 milyon artmış. İstihdam edilenler 3.6 milyon artış kaydetmiş. İşsiz sayısı ise 177 bin artmış. İşsizlik oranı 0.7 gerilemeyle yüzde 8.8'e inmiş. Tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 0.8 gerilemeyle yüzde 11.3'e düşmüş. İstihdam oranı 3.4, istihdama katılma oranı 3.1 artmış ve yüzde 50.4'e yükselmiş. İşgücüne dahil olmayan nüfus ise 26.6 milyon ve 5 yıl önceye göre 1 milyon artmış.
Gelişmeler gayet olumlu, ancak işgücüne katılmayan nüfusu dikkate aldığımızda hâlâ alınacak çok büyük mesafe önümüzde duruyor.

NOT NEREDE: Bu iki pozitif ve belirleyici verinin açıklanmasına rağmen dün Türkiye'nin değil ama Endonezya'nın kredi notu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltildi. Neden hala Türkiye'nin kredi notu yükselmiyor, yatırım yapılabilir seviyeye çıkmıyor da, görünümü negatife düşüyor?

SONUÇ: "İnsanları aydınlatan, yanıt değil, sorudur." Eugene Lonesco

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
17 Aralık 2011 Cumartesi, 20:31 Misafir cevabi cok basit: cari acik!.. döviz tutulamiyor ve türk lirasina yatirim yapanlar ciddi zarara ugradi.. devalasyon varken nasil olurda yatirim yapilabilir sevyesine not cikar.. kendimizi kandirmayalim..
16 Aralık 2011 Cuma, 14:59 Misafir bütçe gelir kalemlerine bakmak o kadar mı zor? 150 milyar kdv+ötv+ithalde alınan vergi. ithalat azalmak zorunda, hem döviz arttı hem de ekonomi yavaşladı. 2012'de bu 150 milyarı bulamayan hükümet nasıl kapatacak açığı? -15 ile borçlanarak. rating artışı beklemeye devam.
Yukarı